Fernstädtová míří na ZOH do Pekingu: Dokáže se otřepat z čerstvě diagnostikované nemoci?

Pokud není člověk sportovní fanoušek a zejména pak zimních disciplín, disciplína skeleton mu zřejmě mnoho neříká. Jenže v tomto tradičním sportu vyrostla Česku nadprůměrná závodnice s německými kořeny Anna Fernstädtová. V Pekingu se stane historicky teprve druhým českým olympijským reprezentantem ve skeletonu. Kvůli zdravotním potížím a úpadku formy ale nejede do Číny s konkrétním cílem.

Na olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 vybojovala tehdy 21letá Fernstädtová šesté místo, jenže ještě v barvách našich západních sousedů. Narodila se v Praze české matce a německému otci, od jednoho roku však žila v Německu. Když po olympiádě 2018 přišla krize, kdy dokonce uvažovala o konci kariéry, věděla, že Německo už reprezentovat nechce.

I díky touze matky vrátit se do rodné země nakonec oslovila tuzemský svaz, a tak od podzimu 2018 závodí velký skeletonový talent v českých barvách. Na zimních olympijských hrách v Pekingu 2022 by mohla juniorská mistryně světa z let 2018, 2019 a 2020 bojovat v závodě jednotlivkyň o medaili.

Program Fernstädtové na ZOH v Pekingu 2022

Datum Čas Fáze
11. února 02:30 1. jízda
11. února 04:00 2. jízda
12. února 13:20 3. jízda
12. února 14:55 4. jízda

Jenže jak ze sportovního, tak zdravotního hlediska nebyla příprava na největší sportovní akci zdaleka ideální. Těsně před olympiádou se při vyšetření po závodech ve Svatém Mořici dozvěděla, že má cukrovku. Byla hodně unavená, tělo ji neposlouchalo a za týden údajně zhubla tři kila.

„Když jsme si analyzovali různé tréninkové ukazatele, tak bylo vidět částečné zhoršení. Proto jsme se rozhodli, že půjdu pro jistotu na krev, abychom případně mohli upravit další trénink před olympiádou. Rozbor krve ukázal, že mám cukrovku. Nebudu lhát, tohle jsem vůbec nečekala,“ uvedla na konci ledna ve vyjádření pro média.

Jednou v elitní desítce

Zda se nemoc podepsala i na výsledcích v aktuální sezoně, není jasné. Fernstädtová však ve Světovém poháru nepředvádí v posledních měsících výkony, na jaké byla zvyklá z předchozích let. V průběžném pořadí je „až“ na 16. místě, do elitní desítky nakoukla jen v polovině prosince v Altenbergu. Loni přitom byla celkově pátá a v závěru sezony dokonce proklouzla na stupně vítězů.

Cukrovka není v rodině nic ojedinělého, tu prvního typu má i její otec, bývalý vrcholový gymnasta. „Když se všechno dobře naučím, dá se s tím normálně žít. Vím, co mě čeká a vím, jaká je to práce. Znám i další sportovce s cukrovkou, takže to jde,“ uvědomuje si 25letá závodnice. Narychlo však musela před olympiádou řešit problém s antidopingovým úřadem ohledně povolení výjimky na inzulin a pro převoz injekcí do Pekingu.

Vzhledem k turbulentním událostem si pro Peking nedává konkrétní cíle, rozhodně se ale nejede jen zúčastnit. „Před olympiádou, na kterou se člověk připravuje čtyři roky, si umím představit i lepší zprávy. Určitě nejedu na olympiádu odevzdaná. Ale pravda je, že tohle všechno zabere hodně času a trochu to ubírá síly. Uvidíme, jak budu reagovat, když se k tomu přidají i nervy. Trénink byl docela narušený,“ popsala na konci ledna přípravu.

Poslední český skeletonista před 20 lety

Kořeny skeletonu, kdy se závodník řítí ledovým korytem na nízkých saních hlavou dolů, jsou spojeny především se švýcarským Svatým Mořicem, který hostil zimní olympijské hry v letech 1928 a 1948. V obou případech byl skeleton součástí programu, závodili však pouze muži. Následně sport z olympiády vypadl a vrátil se až v Salt Lake City 2002.

Ten rok také poprvé soutěžily o cenné kovy ženy, žádná další disciplína od té doby nepřibyla. Na hrách dosud startoval jen jeden český skeletonista – Josef Chuchl právě v Salt Lake City. Obsadil tehdy 24. pozici. Fernstädtová tak může v Pekingu zaznamenat nejlepší český výsledek historie.

Tagy:
Peking nemoc Německo cukrovka Olympijské hry příprava Česko sport Čína skeleton Anna Fernstädtová Zimní olympijské hry v Pekingu 2022 ZOH 2022 Zimní olympijské hry diabetes mellitus Zimní olympijské hry 2018