Ztrátou vlasů trpí téměř každý třetí člověk, postihuje ženy i muže bez rozdílu věku…
Vlasy jsou považovány za korunu krásy. Účesy dotváří celkový dojem naší osobnosti, pomáhají vyčarovat úplně jiný vzhled pro různé příležitosti, zvyšují sebevědomí. Jenže může se stát, že přestanou být módní ozdobou, potěšením a prostředkem k experimentování, ale velmi nepříjemným problémem. Teď není řeč o otravných lupech, které padají z vlasů na oblečení. Jde o to, že začnou zničehonic ve velkém vypadávat samotné vlasy. A co hůř, nové místo nich už nevyrostou. Jedná se o nemoc - alopecii.
Téma, o kterém se nemluví
Nejznámějším a nejčastějším typem alopecie je mužská plešatost, která ale může postihnout i ženy. Není to ovšem jediný typ alopecie. Velmi často se také objevuje i ohraničená ztráta vlasů, kdy porost hlavy plešatí v pravidelných útvarech – oválech či kruzích zhruba ve velikosti mince. S těmito specifickými problémy se setkají asi dva lidé ze sta – včetně mužů, žen i dětí. Někdy nemoc vygraduje až do stavu, kdy pacient ztratí všechny vlasy, ale i ochlupení po celém těle. Lidem, kteří onemocní alopecií, v tomto případě odborně označovanou jako alopecie areata, může tato choroba velmi znepříjemnit život. O svých problémech se bojí mluvit, omezují chození do společnosti, mohou mít nízké sebevědomí a trpět depresemi, což samotnému onemocnění ještě víc škodí.
Dědičnost i stres
Příčiny této dermatologické a nenakažlivé nemoci mohou být podle lékařů různé. Od genetických dispozic, které jsou nejčastější, přes přemíru stresu po spojitost s jinou autoimunitní nemocí, jako je například revmatoidní artritida či nějaký problém se štítnou žlázou. Má smysl určitá prevence? Zdravý životní styl bez stresu, kvalitní strava a navíc přirozená péče o vlasy bez přemíry chemie – především silikonů, je na místě vždy. Někdy ale prostě nemoc vyhraje, zvlášť, pokud se jedná o genetickou příčinu nebo vaši psychiku ochromí velmi nepříjemná životní situace.
Objeví-li se už lysé plochy na hlavě, znamená to, že vlasové folikuly (tkáně, které vlasy obalují a z nichž vyrůstají) v daném místě odumřely a nové vlasy už nemají šanci vyrůst. V takovém případě je nutné holá místa dostatečně hydratovat a chránit – především před slunečním zářením. A na řadu přichází ideálně léčba pod dohledem dermatologa.
>> Léčba ztráty vlasů v otázkách a odpovědích. Co můžete čekat od ošetření?
Jak lze nemoc léčit?
Ložiska bez vlasů se rozlišují podle toho, jestli se jizví nebo ne. U nejizvících alopecií je podstatně vyšší naděje na úplné vyléčení a návrat vlasů. K běžné léčbě alopecie s ohraničenou ztrátou vlasů se používají zejména kortikosteroidy (lokální i celkové), retinoidy a záření typu UVA. Všechny tyto metody ale mají jednu velkou nevýhodu – zatěžují organismus nežádoucími projevy.
Dobrá zpráva je, že existuje i moderní léčba pomocí laseru, která je v podstatě bez vedlejších účinků. Laser lze aplikovat samostatně nebo ještě lépe v kombinaci s postupem, který dokáže tělo uzdravit jeho vlastní zbraní – krevní plazmou. Jedná se o kombinovanou regenerativní medicínu, která v sobě ukrývá bezbolestnou léčbu ve třech velmi účinných krocích: Šetrnou mikrojehličkovu terapii, aplikaci vlastní plazmy obohacenou o trombocyty a následné ošetření excimerovým laserem. Kombinovanou regenerativní metodu jako jediné u nás provádí Centrum klinické a estetické medicíny Derma Medical Clinic, které má po republice několik poboček. „S touto léčbou jsou výsledky ohromující. U pacientů sledujeme obrovské zlepšení, aniž by byli nějak zatěžování farmakologickou léčbou,“ říká majitel kliniky a dermatolog Michal Sičák. Určité výsledky jsou obvykle vidět hned na začátku, léčba ale může trvat několik měsíců.
Co pomůže právě vám?
Další důležité informace o této účinné léčbě alopecie najdete na www.dermamedicalclinic.cz. Pokud se chcete objednat na osobní konzultaci, při které se s lékaři dohodnete, jaká procedura je nejvhodnější právě pro vás, kontakty jsou k dispozici zde
KOMERČNÍ SDĚLENÍ