Meditace může při léčbě posttraumatické stresové poruchy (PTSD) u válečných veteránů dosáhnout lepších výsledků než tradiční terapie. Vyplynulo to ze studie uveřejněné v časopise Lancet Psychiatry, uvedla agentura AP.
Jedna z léčebných metod, preferovaných americkým Ministerstvem pro záležitosti veteránů, je takzvaná expoziční terapie. Nefunguje však úplně ve všech případech, protože mnoho lidí nedokáže zvládnout to, co léčba vyžaduje, totiž záměrné připomínání traumatických událostí a konfrontování s nimi.
Srovnání meditace, expoziční terapie a cvičení
Vědci zkoumali příznaky a vliv jednotlivých druhů léčby u dvou stovek válečných veteránů v oblasti San Diega. Rozdělili je do tří skupin: jedna se učila meditovat, druhá prodělávala expoziční terapii a třetí se soustředila na výživu a cvičení. Všechny skupiny se scházely jednou týdně na 90 minut.
Po třech měsících vykázalo zlepšení v hodnocení svých symptomů PTSD 61 % účastníků z meditační skupiny, oproti 42 % zlepšujících se účastníků ze skupinky expoziční terapie a 32 % ze skupiny třetí. I po zohlednění dalších faktorů byla meditace stejně účinná jako expoziční terapie. Testy braly v potaz symptomy jako flashbacky, noční můry nebo nespavost.
V USA občas medituje každý sedmý dospělý
Odborníci nicméně nabádají k obezřetnosti, jelikož se jedná zatím o první studii, která potřebuje další navazující sledování. Je potřeba především zjistit, jestli symptomy odezní i v dlouhodobějším horizontu. Navíc v rámci početně omezeného průzkumu mohly jednotlivé výsledky významně záležet na zdatnosti vybraného léčitele či lektora.
V USA poslední dobou obliba meditace roste. Vládní průzkum z minulého roku ukázal, že asi 14 % dospělých uvedlo, že nedávno meditovali, kdežto ještě před pěti ldety šlo o pouhá čtyři procenta dospělé populace.