S poměrně netradičním řešením, jak vyřešit personální nouzi, přišla podle Augsburger Allgemeine německá armáda. Ozbrojené síly se prý chtějí po nových rekrutech poohlédnout v zahraničí. Kritici ale pochybují o loajalitě takových vojáků a varují před vznikem „žoldácké armády“.
Podle informací augsburského deníku se chystá německé ministerstvo zahraničí nalákat zahraniční rekruty například na příslib německého občanství. Zkrátka každý kdo bude riskovat život pro Německo, má právo stát se Němcem. „Bundeswehr (německé ozbrojené síly a související civilní složky, pozn. redakce) se bude rozrůstat, protože potřebujeme kvalifikovaný personál. Zvažujeme každou dostupnou možnost,“ vyjádřil se vyhýbavě pro Augsburger Allgemeine mluvčí německé armády.
Za návrhem stojí podle německého deníku vládní Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU). Florian Hahn z CSU pak tvrdí, že Němci by se případně lovili v ostatních členských státech EU. „Vzhledem k volnému pohybu po Evropě, bychom mohli zavést moderní postupy,“ uvedl pro noviny.
Tento návrh ale mnoho lidí nadzvedl ze židle. Pochybují totiž o loajalitě takových vojáků vůči Německu. Jedním z nich je i Karl-Heinz Brunner ze sociální demokracie. Podle něj najímání cizinců povede ke vzniku „jakési žoldácké armády“, a to i přesto, že jim bude slíbeno občanství. „Každý uchazeč, který se chce ucházet o místo v armádě, musí být německý občan. Všichni, kteří disponují německým pasem, jsou u náboru vítáni,“ řekl.
Cizinci slouží ve španělské i britské armádě
Tento návrh svědčí o tom, jaké mají Němci se stavem personálu v armádě problémy. V době, kdy vrcholila Studená válka, měl Bundeswehr podle serveru RT okolo 670 tisíc zaměstnanců, a to jak vojáků, tak civilistů. V současné době se jejich počet pohybuje okolo 87 civilistů a 177 tisíc vojáků.
V Evropě není příliš obvyklé, aby v ozbrojených složkách některého státu sloužili cizinci. Každého určitě jako první napadne Francouzská cizinecká legie. Málokdo pak ví, že španělská armáda má ve svých řadách mnoho občanů svých bývalých kolonií, zvláště pak z Portorika a Filipín. Obávaní bojovníci Gurkhové pocházející z Nepálu slouží v britské armádě. V té ruské jsou zase občané bývalých sovětských republik.