Tři ze čtyř budov nechvalně proslulého neapolského sídliště Le Vele di Scampia jdou k zemi. Vybydlené domy, které lemují odpadky, byly po celá desetiletí místem distribuce drog a vyřizování účtů mezi klany obávané mafie Camorra. V roce 2004 se zde pak odehrála jedna z nejkrvavějších válek těchto klanů, při které byly zabity stovky lidí. Vedení města se proto rozhodlo kriminalitě nadobro učinit přítrž a sídliště zbourat. Bývalým obyvatelům domů byly poskytnuty n
Televizní štáby ze všech koutů světa se sjely do Scampie, aby natočily pád sídliště, které bylo několik desítek let centrem kriminální činnosti mafiánského klanu Camorra. Mezitím někteří bývalí obyvatelé Le Vele pozorovali ničení svých domovů. „Je to krásný den nejen pro celé naše město, ale i pro celou Itálii,“ uvedl primátor Neapole Luigi de Magistris na tiskové konferenci před zahájením demolice. Původně na místě stálo sedm budov, tři z nich však byly mezi lety 1998 a 2003 ze stejných důvodů strženy.
Ne všichni však z rozhodnutí města zbourat ikonické neapolské sídliště měli radost. Rozsáhlý komplex budov totiž skýtal útočiště nejen pro zločin, ale také pro specifickou komunitu, kterou jeho obyvatelé tvořili. Probíhaly zde například porody, oslavy i sňatky. „Je to, jako by ničili kus mého života,“ řekla pro britský deník Guardian obyvatelka Anna De Martino. „V jednom z těchto domů se narodila moje dcera i vnučka,“ dodala se slzami v očích. „Narodila jsem se a vdala v tomto domě,“ řekla Guardianu pětadvacetiletá Rosa Amato. „A navzdory televizním seriálům a filmům zde žili lidé – skuteční lidé se skutečnými příběhy.“
Lorenzo Liparulo, další z někdejších obyvatel Scampie, sdělil Guardianu opačný názor: „Bydlel jsem v jedné z těchto budov ve Scampii 20 let a věřte mi, že už jsem měl dost všech lidí, kteří nás, místní obyvatele, pomlouvali, a říkali, že jsme součástí Camorry.“ Podle Liparula zde byli i lidé, kteří navzdory všem problémům dokázali žít důstojný život.
In the meanwhile, in Scampia... thanks to @EzioStellato for the video #levele pic.twitter.com/PwasgtwM2N
— MCristina Antonucci (@CristinaAntonu) February 20, 2020
V roce 2006 napsal Roberto Saviano knihu, která globálně změnila pohled na Camorru. Savianovo odhalení brutality a obchodů neapolských klanů osvětlily skutečnou moc a krutost zdejší mafie téměř celému světu. Už více než 13 let po vydání knihy ho před mafií nepřetržitě chrání bodyguardi, na Saviana mají totiž camorrské klany kvůli jejich prozrazení spadeno a stále mu vyhrožují smrtí. Dílo bylo pojmenováno „Gomorrah“, což je hříčka slova Camorra a názvu biblického města Gomora.
Kniha byla v roce 2008 zfilmována režisérem Matteem Garronem a zanedlouho poté v roce 2014 na jejím základě vznikl stejnojmenný televizní seriál. Obyvatelům Scampie se ale nelíbilo, jak je jejich domovina vyobrazována a že se stala synonymem chudoby a organizovaného zločinu. Odstartovali proto kampaň za výstavbu nových bytů.