Údaje o počtu mrtvých zvířat v Austrálii se silně liší - podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) jde odhadem o 400 milionů až 1,25 miliardy jedinců. Nyní požáry ustoupily, ale Austrálii ještě čeká dlouhé léto.
Na 103 tisících metrech čtverečních (to zhruba odpovídá ploše Islandu) zemřelo již obrovské množství zvířat. Kolik jich však bylo, nelze s přesností spočítat - sami zoologové dosud nemají přístup do mnoha oblastí svého působení. Ekologové z univerzity v Sydney věří, že se může jednat až o miliardu mrtvých živočichů.
Klimatologové jsou přesvědčeni, že požáry v Austrálii - stejně jako v minulém roce v Amazonii a Kalifornii ještě předchozí rok - jsou jedním z důsledků globálního oteplování. Statistiky potvrzují, že počet bouřek celosvětově roste.
A aby toho nebylo málo, mraky popela z požárů navíc vyvolávají bouřky nové. Horký vzduch a kouř vytvářejí tzv. pyrokumulativní mraky, ve kterých se tvoří blesky. Ty pak padají do suchých rostlin a vyvolávají nové požáry, čímž vzniká začarovaný kruh.
Tyto mraky směrují kouř z ohně vysoko do stratosféry, kde přetrvává několik měsíců a ovlivňuje počasí. Jen v Novém Jižním Walesu pravděpodobně zemřelo 480 milionů zvířat - vědci zahrnují do svých odhadů savce, ptáky a plazy, obojživelníky však nikoli.
Podle předběžných údajů požár zabil asi třetinu všech koal a zničil třetinu jejich přirozeného prostředí. Některé druhy ptáků mohou v důsledku požárů úplně vymizet, protože jejich vajíčka jsou zničena také. Vědci se tak obávají budoucnosti některých druhů, zejména lesklého černého kakadu, stejně jako stovek druhů hmyzu.
Re cause of NSW fires: Answers to questions on notice, NSW Parliament legal affairs committee, Aug 29, 2019, by RFS commissioner Fitzsimmons. Burning off 21.6% Lightning 7.6% Arson 1.3% #AustraliaFires pic.twitter.com/fXBLMVd6hL
— Karen Middleton (@KarenMMiddleton) January 9, 2020
Asi nejhorší je situace na Klokaním ostrově. Tam oheň spolykal už 155 000 hektarů buše. K boji proti požáru se připojila australská policie, stejně jako stovky záchranářů a dobrovolníků z Nového Zélandu, USA a dalších zemí.
‚‚Austrálie pocítila budoucnost sama na sobě“
Odborníci varují, že za několik dní se může teplo zintenzivnit a požáry budou mít globální důsledky na klima planety: Emise oxidu uhličitého do atmosféry způsobené lesními požáry přinášejí do atmosféry 5-10 % celkových emisí CO2.
Australia: you have just experienced the future. pic.twitter.com/5H0ab4tMzJ
— Ed Hawkins (@ed_hawkins) January 6, 2020
Ed Hawkins, profesor meteorologie na univerzitě v Readingu v Británii, popsal australský prosinec jako modelový příklad globálního oteplování 2,5. stupně. ‚‚Austrálie, právě jsi na sobě pocítila budoucnost,“ napsal vědec. Tisková kancelář ministerstva životního prostředí a energetiky země informovala, že bude trvat měsíce, než budou úřady adekvátně vyhodnotit situaci. ‚‚Oheň zasáhl miliony hektarů a odhaduje se, že poškodil stovky milionů původních živočichů včetně ohrožených druhů. Hrozba požárů stále přetrvává a úřady musí počkat, až budou oblasti prohlášeny za bezpečné, než se záchranáři budou moci dostat do postižených oblastí a provést oficiální vyhodnocení,“ uvedlo ministerstvo.
Svlékni se pro Austrálii
Na sociálních sítích se dokonce na pomoc Austrálii připojily modelky a pornohvězdy.
Hashtag #nakedforaustralia („nahý pro Austrálii“) spustila dvacetiletá modelka Kaylen Ward, která získala na boj proti požárům v Austrálii 700 000 dolarů. Ta posílá každému, kdo má zájem a zaplatí minimálně deset dolarů, své nahé fotky. I přes hojnost ironických komentářů se tento způsob získávání peněz ukázal jako velmi účinný - přinejmenším to samy modelky píší.