Požáry v Austrálii a záchrana medvídka koaly (zdroj: CNN)
Jih Austrálie pustoší poslední týdny silné stepní požáry, které souvisí s rostoucími teplotami, silným větrem a nejhorším suchem za poslední desetiletí. Ačkoliv léto ještě nezačalo, rostou obavy, že se podmínky ještě zhorší. Se záchranou ohrožených medvídků koala pomáhají v ohněm postižených oblastech i speciálně vycvičení psi.
Kvůli katastrofickým požárům, které ohrožuj sedm krajů Jižní Austrálie, bylo v nejsušším australském státě ve středu uzavřeno přes sto škol, uvedla CNN. „Všechny požáry, které se objeví, bude extrémně těžké kontrolovat a domy nejsou postaveny tak, aby jim v těchto podmínkách odolaly,“ uvedl tamní meteorolog Adam Morgan.
PRAY FOR #AUSTRALIA...🙏
— Pravin Chheda (@chheda_pravin) November 20, 2019
Most intense week of Bushfires Australia has seen. 350 - 600 #Koalas have died in the NSW fires! #Pray_for_Australia #ClimateEmergency @PMOIndia pic.twitter.com/Em8zkvy5DM
Vyhlášen nejvyšší katastrofický stupeň
Ačkoliv ještě australské léto ani oficiálně nezačalo (začne až 1. prosince), síla větru a očekávané rekordní podmínky během dneška by mohly nebezpečnou situaci ještě zhoršit. Požární varování bylo již v Jižní Austrálii zvýšeno na nejvyšší katastrofický stupeň.
V hlavním městě Adelaide, které má listopadový teplotní rekord 42,7 °C z roku 1962, jsou předpovědi na 42 °C. Listopadová teplotní maxima již byla překonána v Nullarboru, kde bylo naměřeno 46,6 °C, a v Keithu, kde zaznamenali 43,5 °C. Kvůli vysokému riziku požárů byla přerušena dodávka elektřiny více než 10 tisícům lidí na jihu země v Port Lincoln a na poloostrově Lower Eyre.
Čtyři oběti a milion hektarů zpustošené půdy
V Novém Jižním Walesu, který je domovem téměř 8 milionů lidí, již ohně zničily třikrát více půdy než během celé požární sezóny v minulém roce. Více než 1300 hasičů pokračuje v boji proti plamenům, které minulý měsíc zpustošily státy Queensland a Nový Jižní Wales.
Požáry, které v posledních týdnech zdevastovaly zhruba milion hektarů zemědělské půdy a křovisek na východním pobřeží, si vyžádaly i čtyři oběti a zlikvidovaly stovky domovů.
Koaly a kunovce pomáhá zachraňovat pes
Silné požáry jsou obrovskou hrozbou také pro jednoho z nejznámějších australských endemitů – populaci medvídků koala (psali jsme také na Primamazlicek.cz). Úřady se obávají, že až 350 vačnatců mohlo zahynout.
Do jejich hledání a záchrany tak byl netradičně zapojen i speciálně vycvičený kříženec australského honáckého psa. Pes je vycvičen k hledání jak koal, tak kunovců, což jsou malí australští vačnatci. Na tlapkách má pes speciální ochranné ponožky, které mu umožňují prohledávat oblasti poškozené ohněm.
„Je to první rok, kdy jsme zapojeni do požárů,“ uvedl pro agenturu Reuters ekolog a psův vychovatel Romane Cristescu. „Je to trochu nebezpečnější, než to, co běžně děláme.“ Zajímavostí je, že zmíněný „obsedantně kompulsivní“ pes byl jako štěně opuštěn. A nyní je z něj skoro hrdina.