Německá metropole přišla s návrhem na změnu jmen ulic, jenž souvisí s koloniální minulostí Německa v Africe, a to především v Namibii v letech 1884 - 1919. Jména, která jsou spojena se surovými činy spáchané během okupace Namibie, chce berlínská radnice nahradit jmény osvobozeneckých bojovníků. Informace přinesla německá média.
Téma změny jmen některých ulic probírala berlínská radnice již několik let. Vypadá to ale, že ve středu došlo k definitivnímu rozhodnutí o nových názvech ulic v takzvané Africké čtvrti na severozápadě hlavního města.
„Konečné rozhodnutí je na městské radě, ta tak učiní pravděpodobně příští měsíc,“ uvedla pro agenturu AFP mluvčí berlínské radnice Melita Erseková.
Německo ovládalo Namibii v letech 1884 – 1919. A vláda to byla krutá. Němci domorodcům zabírali pastviny a dobytek. V roce 1904 kmeny Hererů a Namů proti Němcům povstaly, ale ti povstání potlačili a zahájili podle historiků první genocidu dvacátého století. Ta trvala tři roky a na svědomí měla přibližně 100 tisíc domorodců. Ti, kteří přežili, byli vězněni v koncentračních táborech a jejich majetek a půda byla rozdělena mezi bílé farmáře.
Smutek v berlínské ZOO: Mládě ledního medvěda zahynulo 26 dní po narození
Smutná zpráva přišla ze zoologické zahrady v německé metropoli. Zemřelo tam 26denní mládě ledního medvěda. Mrtvé zvíře bylo nalezeno po vánočních svátcích, když se zoologická zahrada znovu otevřela veřejnosti.
Původní názvy ulic by měly být nahrazeny jmény osvobozeneckých bojovníků, mezi které patří například Maji Maji, Anna Mungunda, nebo Cornelius Frederiks.
Jména ulic, která údajně oslavují kolonialismus a jeho zločiny, se nelíbí především členům městské rady ze strany Zelených, pak také sociálním demokratům a levicovým stranám. „Je to v rozporu s chápáním demokracie a trvale to poškozuje obraz Berlína,“ říkají.
Německá média již oznámila, že schválení návrhu je jisté, jelikož zmíněné strany mají většinu hlasů potřebných k přijetí návrhu, a tak zřejmě již brzy dojde ke změně.