CNN Prima News kolonialismus

kolonialismus

Výpis příspěvků ke štítku „kolonialismus“

Prigožinovo osiřelé panství. O Afriku se přetahuje Putin s Čínou, umírají vojáci i domorodci

Jevgenij Prigožin musel podle některých expertů zemřít i kvůli Africe, na kterou si dělal až příliš velké nároky. Vladimir Putin s ní má vlastní plány. Hrozně moc ji potřebuje, což se projevilo i při nedávném summitu s africkými předáky v Petrohradě. Problém je, že na stejném kontinentu posiluje už roky svůj vliv i Čína. A když se zájmy těchto dvou velmocí na kontinentu zkříží, umírají vojáci i domorodci. Proč to došlo tak daleko? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to vysvětluje politický geograf a odborník na Afriku Bohumil Doboš.

Diskriminace homosexuálů je výmysl Evropy. Muslimové je dřív vítali, tvrdí aktivisté

Většinový islám globálně brojí proti homosexuálům, například Tálibán v Afghánistánu je mučí, kamenuje i znásilňuje. Někteří historici a aktivisté ale přišli s tím, že nechuť muslimů vůči gayům a lesbám nepramení z dávné historie. Dříve prý byli vyznavači islámu vůči homosexuálům tolerantní, jejich postoj měli změnit evropští kolonisté.

Královnu na zdi nechceme. Studenti Oxfordu odstranili Alžbětin portrét, čelí kritice

Studenti jedné z fakult Oxfordské univerzity odhlasovali odstranění portrétu královny Alžběty II. ze společenské místnosti. Podle nich totiž „reprezentuje nedávnou koloniální historii“, informoval deník Daily Mail. Královnu má nahradit jiný obraz nebo portrét vlivného a inspirativního člověka. Krok odsoudil britský ministr školství i bývalý lídr Konzervativní strany.

Protirasistické protesty v Africe: JAR a Senegal se bouří, v Kongu je klid

V USA a Evropě již měsíc probíhají protesty proti rasismu, během nichž byly mnohde svrženy monumenty připomínající koloniální doby. O Africe, která byla obětí intenzivní kolonizace, však mnoho slyšet není. Vysocí afričtí funkcionáři OSN nyní vyzvali Radu pro lidská práva k „neodkladné debatě“ na toto téma. Nejhlasitěji z nich se vyjadřuje Jihoafrická republika.

Nechal povraždit miliony Konžanů. Belgie začíná účtovat s králem Leopoldem II.

Každá země má své démony a kostlivce ve skříni. Krvavý škraloup, s nímž se dosud v Belgii veřejně plnohodnotně nevyrovnali, se jmenuje Leopold II. (1835–1909). Král, který své nově se rodící zemi přinesl blahobyt, bohatství a rozvoj, stál zároveň za krutovládou a vykořisťováním v africkém Kongu. Po jeho plundrování zůstaly miliony znetvořených a mrtvých Konžanů.

Zeman: Za posprejováním Churchillovy sochy je nenávist těch, kteří nic nedokázali

Posprejování sochy bývalého britského ministerského předsedy Winstona Churchilla v Praze 3 prezidenta Miloše Zemana velmi urazilo. Uvítal by, kdyby se podobné činy více trestaly – například veřejně prospěšnými pracemi. Vyzdvihl Churchillovu zásluhu na zachování národní identity Čechů. Zeman to ve středu řekl na Pražském hradě při jmenování nových předsedů krajských soudů.

Berlín přejmenuje ulice v takzvané Africké čtvrti. Současné názvy prý připomínají krutou koloniální minulost

Německá metropole přišla s návrhem na změnu jmen ulic, jenž souvisí s koloniální minulostí Německa v Africe, a to především v Namibii v letech 1884 - 1919. Jména, která jsou spojena se surovými činy spáchané během okupace Namibie, chce berlínská radnice nahradit jmény osvobozeneckých bojovníků. Informace přinesla německá média.