Česká padesátikoruna Zdroj: thinkstock.com
Téma Zpráv FTV Prima: Ekonomové a bankéři z celého světa začínají být nervózní. Od začátku roku totiž výrazně klesly ceny akcií a otevřeně se začíná mluvit o blížící se finanční krizi. V souvislosti s ní se stále častěji skloňují i levné hypotéky.
Je to v podstatě jednoduchá matematika. Čím víc na světových trzích klesají akcie, tím víc stoupá riziko další ekonomické krize. Tu by v současné době mohla poměrně snadno vyvolat především Čína, která musela výrazně omezit vývoz ze země. "Tam vidíme, že se vyčerpává současný model růstu, který byl založen na příliš vysoké investiční aktivitě hnané nahoru výrazným zadlužováním," říká ekonom Jan Bureš. Hlavním strašákem je ale rekordně nízká cena ropy. Díky ní sice ušetříme několik desítek haléřů na každém natankovaném litru benzínu nebo nafty, ekonomiky některých států to ale stojí astronomické částky. "Celá řada zemí je závislá na příjmech z ropy a hrozí, že tyto země zbankrotují a jedná se jak o ty klasické těžaře, tak i o tak významné státy, jako je třeba Rusko," vysvětluje analytik finančních trhů Vladimír Pikora.
Vyzkoušejte: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu
"Názory analytiků na to, jestli ekonomická krize skutečně přijde, se různí. Podle některých je to ale vzhledem k situaci na světových trzích vysoce pravděpodobné," zjistila reportérka Zpráv FTV Prima Marcela Svobodová.
Do roka a do dne. I kvůli hypotékám?
A nemusí to být tak daleká budoucnost. "Já si myslím, že do roka ta krize je zde. Nejbližší půlrok budeme stále váhat, pak se bude situace rychle zhoršovat," je přesvědčen Pikora. Pro potenciální příčiny ekonomické krize ale nemusíme nutně chodit až do Číny nebo Ruska. Své místo mezi nimi mohou mít i extrémně levné hypotéky, které se se svými úrokovými sazbami stále drží u historického minima, a s nimi související zdražování nemovitostí. "Je třeba se dívat na trh nemovitostí tak, aby ta dynamika, ten růst cen nemovitostí nebyl příliš rychlý, aby se lidé relativně vůči svým příjmům příliš nezadlužovali. To by do budoucna mohl být problém a potencionálně i nějaký spouštěč budoucí krize," míní ekonom Bureš. Právě určitá forma předluženosti, ať už jde o dluhy státní, nebo domácností, bývá podle expertů nejčastějším motorem finančních krizí. Tu před osmi lety odstartovaly americké hypotéky.
Levné hypotéky už se prověřují
Rizika spojená s levnými hypotékami už bedlivě sleduje i Česká národní banka. "V současné době shromažďujeme informace o úvěrech zajištěných nemovitostí, které úvěrové instituce poskytly ve druhé polovině loňského roku," uvedl mluvčí centrální banky Marek Zeman. Kompletní analýzu by pak banka měla zveřejnit na začátku června. Do té doby nám nezbývá než sledovat situaci a radši počítat se vším.
Reportáž Marcely Svobodové - Nervózní ekonomové: Třetí vlna krize se blíží
Co všechno nás čeká v roce 2016 ve finanční oblasti? Co zdraží, co zlevní a jaké nové zákonné povinnosti začnou platit? To zjistíte v našem SPECIÁLU:
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.
Sledujte Zprávy FTV Prima, každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.