Blíží se krize čínsko-amerického obchodu?

Dekret podepsaný americkým prezidentem Donaldem Trumpem znervózněl Čínu. Uvalení cel na čínské zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů má být odvetou za krádeže duševního vlastnictví amerických výrobců. Spolu s cly na dovoz ocele a hliníku do USA toto směřování vyvolává emoce.

USA plánuje během následujících dvou týdnů zveřejnit seznam produktů, na které se chystá uvalit clo. V následku těchto vyjádření Čína reaguje prohlášením ministerstva obchodu, že „Čína doufá, že USA zváží svůj postoj a zabrání tomu, aby se vztahy mezi zeměmi dostaly do nebezpečné oblasti.“

Čínská strana do sporu přiložila pod kotel také tvrzením, že v případě uvalení cel na čínské zboží zváží odvetná cla na dovoz vepřového masa, jablek či trubek z oceli. Donald Trump na situaci reagoval vyjádřením: „Nacházíme se uprostřed jednání. Uvidíme, kam nás to dovede.“ Pro Washinghton je klíčová ochrana amerických technologií, i proto se dovozní cla prozatím netýkají zemí Evropské unie. Evropské země ale nemají zdaleka vyhráno. Definitivní rozhodnutí o výjimkách z nově zaváděných cel padne v průběhu dubna. Tato výjimka se kromě zemí Evropské unie týká také Argentiny, Jižní Koreje, Austrálie a Brazílie.

Napětí a nejistota v obchodních vztazích těchto dvou velmocí otřáslo finančními trhy. Bariéry, které mohou vzniknout uvalením cel, a tendencemi k zavádění odvetných cel může mít na globální ekonomiku nedozírné následky. Opatření se mohou týkat i české ekonomiky. Ministerstvo průmyslu a obchodu odhadlo, že u českých firem by šlo přibližně o vývoz v hodnotě 200 miliónů dolarů (zhruba čtyři miliardy korun).