Skotsko bude jednou z prvních zemí, kde dojde ke stanovování minimálních cen za jednotku alkoholu. Skotové tak chtějí bojovat s problémem nadměrného pití. Rozhodnutí soudu se ale nelíbí výrobcům whisky.
Stanovení minimální ceny za jednotku alkoholu má své odůvodnění. Od roku 2015 vzrostl počet úmrtí spojených s alkoholem o 10 procent. To je podstatně vyšší číslo, než ve zbytku Spojeného království.
A i jiná čísla mluví jasně. V roce 2016 se ve Skotsku prodalo o 17 procent více alkoholu než třeba v Anglii nebo Walesu.
"Jsem nesmírně potěšena, že nejvyšší soud potvrdil stanovení minimální ceny. Byla to dlouhá cesta - a bezpochyby to bude i nadále vyvolávat kritiku," citovala skotskou premiérku Nicolu Sturgeonovou BBC. Premiérka je si vědoma, že je to velký krok, ale je si jistá, že je nevyhnutelný pro zlepšení zdravotního stavu Skotů.
Proti jsou samozřejmě výrobci whisky, podle kterých existují i jiná alternativní cenová opatření, která méně narušují volný obchod a hospodářskou soutěž a jsou stejně účinná.
Skotsko je známé pro svou kvalitní whisky a také je její pití v zemi velmi levné. Což samozřejmě nahrává k zvyšování alkoholismu. "Vzhledem k jasnému a prokázanému vztahu mezi spotřebou alkoholu a úmrtím je stanovení minimální cenové hranice nejúčinnějším způsobem, jak vyřešit problém levného a dostupného alkoholu, který způsobuje tolik škod a ničí rodiny,“ uvedla podle BBC skotská ministryně zdravotnictví Shona Robinsonová.
Minimální cena má být stanovena na 50 pencí (14,3 korun) za jednotku čistého alkoholu (deset mililitrů či osm gramů) v daném nápoji. Doposud se alkohol prodával i za 18 pencí za jednotku. Láhev whisky o obsahu 0,7 litru nyní nebude moci stát méně než 14 liber (400 korun).
I přesto, že výrobci whisky nejsou s rozhodnutím soudu spokojeni, nakonec verdikt přijali. "Rozhodnutí nejvyššího soudu přijímáme," reagovala šéfka sdružení Karen Bettsová. Podle ní producenti budou také zodpovědně bojovat proti škodám spojeným s alkoholem.