CNN Prima News Spojené království

Spojené království

Výpis příspěvků ke štítku „Spojené království“

Brambory za dvě koruny, jehněčí za lidovou cenu. Kde jsou tak levné Velikonoce?

Kde se daly a pořád ještě dají pořídit nejlevnější suroviny na slavnostní velikonoční menu? I když tuzemské obchodní řetězce před svátky pořádaly slevové závody, ve srovnání s některými evropskými zeměmi zažil český zákazník jen kosmetické snižování cen. V cizině jsou obchodníci většími grandy. Hlávka zelí za 4,50 Kč, delikatesní hovězí květová špička na steaky, rostbíf, pečeni nebo tatarák za 210 Kč za kilogram a kuřecí stehna za 67 Kč za kilogram, to jsou některé velikonoční ceny v zemi vzdálené od Prahy asi 1200 kilometrů. Polsko to tedy nemůže být.

V Londýně to vře kvůli brutálnímu útoku žíravinou. Afghánec s podivnou minulostí stále uniká

Velkou Británií cloumá brutální útok žíravinou na matku s dětmi, k němuž došlo v Londýně. Podle policie se brutálního činu dopustil 35letý Abdul Ezedi. Podezřelý do země podle deníku Telegraph nelegálně přicestoval v roce 2016 z Afghánistánu. Po dvou neúspěšných žádostech získal azyl poté, co údajně konvertoval ke křesťanství a přimluvil se za něj kněz. Již dříve dostal podmíněný trest za sexuální násilí. Konzervativní britští politici volají po zpřísnění imigrace i deportacích přistěhovaleckých kriminálníků. Policie po domnělém pachateli marně pátrá.

Šílený muž chrstl ženě žíravinu do tváře, s tříletou holčičkou mrštil o zem. Policii uniká

Muž v Londýně chrstl zatím neznámou žíravinu do obličeje ženy. Napadl i její děti, podle svědků zvedl malou holčičku a dvakrát s ní mrštil o zem. Na místě činu bylo zraněno celkem devět lidí – žena se dvěma dětmi, tři policisté a tři kolemjdoucí, kteří se pokoušeli pomoci, uvedla stanice Sky News. Útočník z místa utekl, policie po něm pátrá s pomocí vrtulníku.

REPORTÁŽ: Volit Kaczyńského je masakr, říkají Poláci z Británie. V království jich žije milion

„Svobodné Polsko, ze kterého jsem před více než dvaceti lety odešel do Anglie, už neexistuje,“ stýská si 53letý fotograf Radosław Król. V polském obchodě Maya v jihoanglickém Portsmouthu právě nakupuje jídlo dovážené ze staré vlasti. „Kvalita polských potravin se asi zlepšila, jenže se strašně změnila společnost a lidé v ní. Ani komunisti nerozdělili Polsko tak, jako se to podařilo Kaczyńskému. Už to není moje země,“ říká rezolutně. Zároveň je plný obav, že nedělní parlamentní volby opět vyhraje vládnoucí strana Právo a spravedlnost předáka Jarosława Kaczyńského. CNN Prima NEWS odvysílá v neděli speciál plný aktuálního zpravodajství a analýz k polským volbám, sledovat ho můžete od 20:15 hodin.

Byznys i láska k trůnu. Schránky Britů zdobí pletení králové, obchody plní korunovační chipsy

Kam se člověk podívá, tam na něho vykoukne král. Korunovace v tisících podobách. Někdo chce na panovníkovi vydělat, další mu skládají upřímný hold prostřednictvím rukodělných výrobků. V mnoha anglických městech jsou nyní poštovní schránky ozdobené jakousi královskou čepicí, pod kterou je podepsána komunita vlněných výtržníků (Woolly Delinquents). Ta háčkuje a plete postavičky představující panovnickou rodinu, korunu a třeba i arcibiskupa z Canterbury. V obchodech se objevily i korunovační chipsy anebo korunovační slevy na všechno možné.

REPORTÁŽ: Na pivo s králem. Puby chystají největší chmelovou oslavu v historii

Na zdraví Jeho Veličenstva! Cheers Your Majesty! Tisíce anglických pivnic se připravují na oslavu korunovace Karla III. „Kde jinde oslavit krále než v královské hospodě,“ směje se paní výčepní v pivnici The Kings v jihoanglickém Portsmouthu, podniku s tradicí od roku 1910. S přáním, aby se oslavy projevily i na tržbách. Anglickým pubům totiž zvoní hrana, každý měsíc zanikne v zemi přesně 32 pivnic. Výzvu k oslavám Karla III. u piva vydala britská ministryně vnitra Suella Bravermanová, která v průběhu korunovačního víkendu povolila prodlužení striktních zavíracích hodin hospod o dvě hodiny.

Kilo stehen za 58, čedaru za 139 a mouky za 11 Kč. V Anglii je oproti ČR dražší jen pivo

Kilogram vepřového plecka za 116 Kč a kilo mrkve či brambor za 13,60 Kč. To je malý výběr z nákupu, který minulý týden na jihu Anglie uskutečnil reportér CNN Prima NEWS. V porovnání s tuzemskem jde o mimořádně příznivé ceny, z české kotliny se totiž stává země s nejdražšími potravinami v Evropě. Ve Spojeném království je dražší snad pouze pivo.

Do Evropy dorazil „Troll z Trondheimu“. Jev z Grónska přinesl tuhý mráz i řadu výstrah

V posledních dnech se Velká Británie připravovala na příchod „Trolla z Trondheimu“. Jev, který vznikl nad Grónském a v oblasti Skandinávie, s sebou do Spojeného království přinesl nejen mrazivé teploty. V platnosti je řada výstrah, a to jak pro řidiče, tak chodce. Na některých místech mohou v noci na pátek teploměry naměřit až -20 °C, dorazit by měly i sněhové kalamity. Britská média „arktickému obrovi“ přičítají i smrt tří lidí při autonehodách.

Brity zasáhla hygienická chudoba. Miliony občanů se bojí mezi lidi, nemají peníze na mýdlo

Až 3,15 milionu Britů postihuje takzvaná hygienická chudoba. Vyplývá to z průzkumu společnosti YouGov ve spolupráci s charitativní organizací Hygiene Bank. Zasažení obyvatelé Spojeného království si nemohou dovolit základní pomůcky, protože už tak mají problémy s placením dalších účtů. Zhoršená hygiena vede u zhruba poloviny z nich k úpadku duševního zdraví. Téměř každý osmý pak uvedl, že se kvůli studu vyhýbal návštěvě pracoviště či školy.

Kdo je nový britský premiér? Bohatý hinduista se slabostí pro Star Wars i Pobřežní hlídku

Velká Británie má (opět) nového ministerského předsedu. Po krátké anabázi Liz Trussové, které zlomily vaz nepovedené plány na řešení ekonomických problémů země, se do Downing Street 10 stěhuje Rishi Sunak. Spojené království tak bude mít poprvé v historii premiéra, který má kořeny v Indii, někdejší britské kolonii. To je však jen jedna z mnoha zajímavostí Sunakova života.