Zdražování bytů v Praze na konci září meziročně zrychlilo na 11,5 procenta. Oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku byty v ČR celkově zdražily o 4,8 procenta. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality, Central Group a Deloitte. Ekonom David Marek pro redakci TV Prima uvedl, že snížení ceny bytů lze dosáhnout deregulací stavebního řízení. Pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský (Piráti) vidí řešení ve výstavbě obecních
Drahé nemovitosti netrápí jen Českou republiku a její metropoli, podobné vrásky na čele dělají i obyvatelům Berlína. Tamější levicová koalice proto zvolila poměrně razantní krok, jak se s problémem vypořádat, a to prostřednictvím zmrazení nájemného na pět let ve vybraných berlínských bytech. Průměrná cena nájmů za metr čtvereční se v německém hlavním městě pohybuje okolo 280 korun, v Praze přitom cena za metr čtvereční atakuje 350 korun.
Zjednodušme stavební řízení
Odborník přesto před podobnými experimenty v ČR varuje. „Nemyslím si, že je dobré vstupovat do soukromých smluvních závazků, pokud se ceny nemovitostí nebo nájemného zdají politikům příliš vysoké, pak se mají snažit o odstranění překážek na straně nabídky. To v praxi znamená odstranit třeba administrativu při stavebních řízeních a nabídnout například více pozemků. Zasahovat do práv majitelů nemovitostí tímto způsobem je ekonomicky krajně nevhodné,“ řekl redakci ekonom David Marek.
Podle něj se tímto opatřením trh de facto zmrazí a nebude žádný důvod pro majitele nemovitostí, aby se snažili ty nemovitosti pronajímat, jelikož to pro ně bude ekonomicky méně a méně výhodné. „Takových nemovitostí se nakonec mohou chtít zbavovat, takže to může vést i k poklesu ceny nemovitostí,“ vysvětlil Marek. Podobný názor zastává i ředitelka Central Group Michaela Tomášková: „Řešením je zjednodušení povolovacích procesů a celková rekodifikace stavebního práva, aby developeři mohli více stavět. Ceny bytů by byly příznivé a Praha by tak neztrácela ani své obyvatele, ani peníze na daních,“ uvedla.
Zrychlení stavebního řízení není všelék, myslí si Zábranský
Podle pražského radního pro bydlení a transparentnost Adama Zábranského (Piráti) by zjednodušení stavebního práva situaci pomohlo, ale nezajistilo dostupnost bydlení. „Pomohla by například digitalizace a zjednodušení povolovacích procesů. To by vedlo k rozsáhlejší bytové výstavbě, nicméně jsem přesvědčen, že by to nevyřešilo dostupnost bydlení. Ačkoliv někteří developeři a na ně napojené skupiny to často tvrdí, tak jsem přesvědčen, že v případě Prahy tomu tak není,“ řekl pro redakci Zábranský.
Praha chce na svých pozemcích stavět obecní byty
Pražský rádní vidí řešení situace ve státem podporované výstavbě obecného bydlení. „My se snažíme v současnosti v Praze rozjet obecní bytovou výstavbu. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy od dubna analyzuje možnosti bytové výstavby na jednotlivých městských pozemcích. Momentálně to vypadá, že to není tak strašné, jak se v minulosti říkalo, tj. že už Praha vlastně nemá pozemky. Sice jich nemámě nějak extrémně moc, ale nějaký potenciál tam rozhodně je,“ řekl Zábranský. Ten také zdůraznil, že vedle veřejně podporované výstavby by mělo být zajištěno i to, aby u každé nové developerské výstavby byla část bytů vyčleněna do režimu dostupného bydlení s „rozumným“ nájemným, tak jako tomu je v jiných zahraničních městech.
Byty v Praze jsou dražší a menší
Kromě zdražování začíná být i trendem větší výstavba menších bytů. "Nezdravá situace na pražském rezidenčním trhu se neprojevuje jen v rostoucích cenách. Její dopad je zřejmý i při detailním pohledu na aktuální nabídku jednotlivých dispozic. Zatímco ještě v roce 2013 se podíl malých bytů 1+kk a 2+kk pohyboval pod 50 procenty, dnes tvoří již 63 procent," uvedl předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Podle Central Group je však příklon k menším bytům zapříčiněn i změnou demografického vývoje, přibývá totiž více mladších i starších single domácností.
Dalibor Zítko