Co Vás Pálí: Je marihuana droga, nebo lék?

CNN Prima NEWS

CVP_11_KONOPI

Pan Zdeněk Majzlík nám vypráví příběh své dcery Martiny Kafkové, která má progresívní formu roztroušené sklerózy. Jen těžko hledá slova, kterými by popsal pětadvacet let boje nejen s těžkou nemocí, ale i se zákony a úřady. Běžně podávané léky jí už nepomáhají, naopak jsou pro ni rizikem. Ulevit jí dokáže jen konopí. Nejdřív bojovala za jeho legalizaci pro léčebné účely. Teď se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o jeho úhradu. Desetitisíce korun měsíčn

„Ona byla až šíleně odvážná ve sportu, v lyžování, hrála koncerty na kytaru, tančila závodně," vzpomíná pan Majzlík na svoji dceru ještě v době, než jí byla diagnostikována zrádná nemoc. Ta ale rychle postupovala. K chůzi musela začít používat hůl, pak francouzské hole, dnes je odkázána na elektrický vozík. Po několika letech přestaly běžně používané léky účinkovat.

„Cytostatika, ta mně vzala sama lékařka, protože řekla, že dlouhodobé užívání může vyvolat nádorové bujení," říká Martina. Nemoc postihla i střeva a lékaři jí chtěli udělat vývod bokem.

„Tak jsem podepsala revers a že chci domů umřít,” naštěstí ten den navštívili Martinu kamarádi a přinesli jí paličku konopí, vypráví tatínek a pokračuje: „Párkrát si potáhla a všechno se uvolnilo a ta bolest začala ustupovat taky."

V té době bylo konopí nelegální i pro léčebné účely. Martině ale pomáhalo, a tak tatínek začal pěstovat. Když se konečně dočkali toho, že bylo legálně přístupné na předpis v lékárnách, zjistili, že si ho nemohou dovolit. Martina potřebovala šest gramů denně. Náklady se vyšplhaly na desítky tisíc korun měsíčně.

„Oni z toho udělali lék pro extra bohaté lidi," shrnuje lakonicky pan Majzlík. „Já jsem chtěla po pojišťovně, aby mně to proplácela ze sta procent," dodává Martina. Pojišťovna ale odmítla, opakovaně. Martina se proto začala bránit správní žalobou u Městského soudu v Praze. Opět opakovaně.

Před pár dny VZP úhradu Martině konečně přiznala. Spokojená ale není. Co jí ještě vadí? A jaký je názor ministerstva zdravotnictví? Vyhraje Martina se svým otcem boj s úřady? Uvidíte v dalším dílu pořadu Co Vás pálí. Už v neděli ve 20:15 na našem facebooku a zpravodajském webu.

Tagy: