
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
lék
Výpis příspěvků ke štítku „lék“

Britové testují lék zabraňující propuknutí covidu. Jeho smyslem není nahradit vakcínu
Spojené království začalo testovat nový lék, který by měl v případě, že se člověk nakazí covidem, zabránit propuknutí nemoci. Smyslem léku není nahradit vakcínu. Má být určen těm, kteří se dostali do kontaktu s infikovanými a hrozí jim nákaza. U očkování totiž trvá několik dnů, než se potřebné protilátky vytvoří.

Malý Maxík dostal nejdražší lék a dělá velké pokroky. Rodiče ukázali, jak se zlepšil
Malý Maxík, který trpí spinální svalovou atrofií (SMA), dělá velké pokroky. V polovině května dostal jako první Čech nejdražší lék na světě Zolgensma. Od té doby se jeho zdravotní stav zlepšuje. Pokroky, které Maxík v léčbě dělá, zaznamenávají jeho rodiče na Facebooku. Jeho příběh sleduje více než 30 tisíc lidí a mnozí mu drží palce.

Krůček blíž k uzdravení. Anežka díky veřejnosti mohla podstoupit milionovou léčbu
Obrovskou vlnu solidarity vyvolal příběh mladé maminky Anežky Táborské, která trpí roztroušenou sklerózou. Speciální lék za více než milion korun 31leté ženě odmítla zaplatit pojišťovna, rodina proto založila sbírku. Za pouhých 24 hodin lidé poslali miliony korun a pacientka tak konečně mohla tento týden nastoupit na první cyklus léčby.

Koronavirus možná léčí raloxifen používaný na osteoporózu. Itálie spustí testování
Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svém webu v přehledu hodnocených léčiv na COVID-19 raloxifen sám zmiňuje. Poukazuje na to, že možné účinky podobných látek pozorovali už i čeští vědci. Italští odborníci teď budou zkoumat, zda tento lék, používaný jako prevence řídnutí kostní tkáně u starších žen, může pomoci zmírnit příznaky covidu. Klinické testy léku raloxifen schválil italský úřad pro kontrolu léčiv a zdravotníci ho začnou na zkoušku podávat prvním pěti stovkám pacientů nakažených koronavirem, informovala dnes agentura Reuters.

Bahno lékem na COVID-19? V Kazachstánu zakázali kvůli fámě přístup k růžovému jezeru
V Kazachstánu se na sociálních sítích rozšířilo, že bahno z růžového jezera Kobejtuz je léčivé a dokonce chrání před nákazou koronavirem. Lidé se proto začali k jezeru v hojném počtu sjíždět a někteří bahno i sůl z něj prodávali na internetu. Vzhledem k tomu, že situace přerostla únosnou míru a hrozilo poškození tamního ekosystému, zakázaly úřady k jezeru přístup.

Lék zmírňující průběh COVID-19 je tu 50 let, tvrdí vakcinolog Beran
Vakcinolog Jiří Beran na základě vlastních zkušeností i dřívějších studií tvrdí, že lék isoprinosin dokáže zmírnit klinický průběhu onemocnění COVID-19. V Česku je lék předepisován především na různé virové infekce. Podle Berana je dobré mít z viru respekt, ale ne se výrazněji omezovat – děti by měly jít do škol a opatření by neměla být nijak drastická. Připomněl, že smrtnost COVID-19 u nás klesla z 3,5 na 1 až 0,75 procenta.

Lék Remdesivir až pro dva miliony pacientů? Ideální pomoc před objevením vakcíny
Cílem americké společnosti Gilead Sciences je poskytnout lék Remdesivir až dvěma milionům pacientů. Oproti původnímu plánu to znamená dvojnásobné množství. Lék je zatím jedním ze slibných přípravků v boji proti koronaviru. V srpnu chce firma zahájit testování také inhalační formy léku.

Je běžně dostupný lék účinný proti COVID-19? Dexametazon prý snižuje riziko úmrtí
Široce dostupný a levný lék dexametazon významně snižuje riziko úmrtí u pacientů s těžkým průběhem nemoci COVID-19, tvrdí britští vědci. Provedli výzkum, během kterého zhruba dvěma tisícovkám pacientů podávali nízké dávky tohoto kortikoidu. Ukázalo se, že dexametazon může výrazně snížit riziko úmrtí.

Madagaskar prodává státům Afriky vlastní lék na koronavirus. Stojí v přepočtu deset korun
Zatímco USA a některé evropské státy v čele se Španělskem a Ruskem počítají nakažené koronavirem na statisíce, v celé Africe se nemocí COVID-19 oficiálně nakazilo zhruba 63 tisíc lidí. Před měsícem představila vláda Madagaskaru vlastní lék na zmíněné onemocnění. Navzdory Světové zdravotnické organizaci nyní země prodává necertifikovaný medikament po celé Africe.

Čeští vědci objevili bílkovinu, která může pomoct v léčbě rakoviny
Novou možnost na cestě k lékům bránícím nádorovému bujení objevila výzkumná skupina pod vedením Dalibora Blažka z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Jako první na světě popsala význam bílkoviny nazývané cyklin-dependentní kináza 11 (CDK11), která hraje důležitou roli v přepisu genetické informace. Jejich poznatky v pondělí publikoval časopis Nature Structural & Molecular Biology.

Léky remdesivir a favipiravir už jsou v českých nemocnicích
Pražské Nemocnice Na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice obdržely po deseti dávkách amerického léku remdesivir podávaného pacientům s nemocí COVID-19. Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové čekají na dodávku také Fakultní nemocnice v Motole a Fakultní nemocnice svaté Anny v Brně. Do českých nemocnic se rozváží i japonský přípravek favipiravir. Dostaly ho už pražská Thomayerova nemocnice nemocnice v Opavě.

Trump šokoval nápady na „léčbu“ koronaviru: Dezinfekce vstříknutá do těla a mocné UV světlo
Americký prezident Donald Trump v pátek znejistil zdravotnické experty, když navrhl „léčit“ koronavirus ultrafialovým zářením nebo nitrožilním podáním dezinfekce. Lékaři se proti jeho výrokům okamžitě ohradili a varovali, že vstříknutí dezinfekčních prostředků do těla může být smrtící. Podle Trumpa jde ale o „zajímavou“ možnost léčby.