Policie ČR dnes na svém webu upozornila na aktuální vlnu výhrůžných e-mailů, v rámci kterých vyděrači vyhrožují adresátům zveřejněním citlivých a choulostivých informací, údajně získaných přes webovou kameru notebooku.
Obsah výhružných e-mailových zpráv se podle policie nepatrně obměňuje. Nejedná se přitom pouze o lokální záležitost, ale vyskytuje se ve větším měřítku v řadě států po celém světě. Součástí této vlny inkriminovaných emailů je pohrůžka zveřejnění důvěrných informací o uživateli, získaných skrze notebookovou kameru, a instrukce k uhrazení částky 250 dolarů v bitcoinech ve lhůtě 48 hodin.
Vyděrači žádnými citlivými údaji nedisponují, jde pouze o léčku
Podle policie však odesílatelé této vlny výhružných e-mailů žádnými citlivými uživatelskými daty reálně nedisponují a pouze doufají, že někteří z příjemců jejich tvrzení uvěří a požadovanou částku uhradí
„Policie ČR, jež tyto případy registruje, v důsledku další masivní vlny varuje všechny uživatele elektronické pošty, aby podezřelé e-maily neotvírali (smazali je, či označili jako spam), na uvedené, ani podobné e-maily nereagovali, a nic neplatili. Pokud již došlo k zaplacení, neprodleně věc nahlaste Policii ČR,“ píše na webu mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.
Kameru si zakrývá i zakladatel Facebooku nebo bývalý ředitel FBI
Ostatně hrozba sledování skrze webovou kameru není ničím novým. Kameru si na svém počítači zakrývá třeba i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg nebo bývalý ředitel FBI James Comey.
Podle průzkumu společnosti Avast z října roku 2017 (na vzorku více než 6 tisíc lidí) se 48 % Čechů obávalo, že by je hackeři mohli touto cestou sledovat. Webovou kameru si pak podle průzkumu alespoň někdy zakrylo páskou až 43 % Čechů. Celosvětově se případného napadení vlastní webové kamery obává 59 % respondentů, což je o 11 % více, než v Česku.
Nabourat webkameru už není devízou pouze top hackerů
Avast také na svém webu píše, že nabourání se do webkamery už není zas tak složitým úkolem, který by zvládl jen zkušený hacker. Kdokoliv si údajně může najít snadný návod, který je kromě takzvaného „darknetu“ k dispozici i běžně na internetu.
Často uživatelé ani nemohou poznat, zda je v dané chvíli někdo sleduje, protože navzdory tomu, že u většiny notebooků a počítačů se při používání webové kamery rozsvítí kontrolní světýlko, existují nástroje, které dokáží spuštění světýlka obejít.