CNN Prima News hackeři

hackeři

Výpis příspěvků ke štítku „hackeři“

Proruští hackeři na straně českých zemědělců? Důrazně je odmítáme, vzkazují organizátoři

Podpora, o kterou nikdo nestál. Tak by se dala popsat akce proruských hacktivistů, kteří „ze solidarity s českými zemědělci“ zaútočili na české weby a pokusili se je zahltit. Následně se svými výpady pochlubili na Telegramu. Organizátoři zemědělské demonstrace z minulého týdne ale o ničem nevěděli – a rozhodně nechtějí mít s proruskými kyberzločinci nic společného. „Podporu ze strany skupin s jinými zájmy, které by nebyly v souladu s požadavky zemědělců, jsme důrazně odmítli, odmítáme a nadále budeme odmítat,“ řekla redakci CNN Prima NEWS tisková mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.

Proruští hackeři „podpořili“ protestující zemědělce v Praze. Útočili na weby, zmínili i hnůj

Proruské hackerské a hacktivistické skupiny podpořily svými útoky zemědělské protesty v Praze – aniž by o tom demonstrující hospodáři věděli nebo stáli. Uskupení s názvem NoName057(16) zaútočilo na několik vládních webových stránek, žádné viditelné škody ale nezpůsobilo. Další výpady v kyberprostoru měly „vytrestat“ českou iniciativu související s nákupem munice pro Ukrajinu. Zdaleka nejde o první a nejspíše ani poslední útok této proruské skupiny, mezi svými členy dokonce pořádá hackerské soutěže o peněžité odměny.

Ani na YouTube nejste v bezpečí. Zloději vám mohou ukrást osobní údaje přes pochybná videa

Snaha ušetřit za každou cenu se nevyplatí. Zloději toho totiž hojně zneužívají, a to i na YouTube, kde se skrze pochybná videa snaží šířit škodlivé programy. Na jednu organizovanou skupinu upozornili bezpečnostní analytici a popsali sofistikovaný způsob, díky němuž se zloději dostali k citlivým osobním údajům nic netušících uživatelů. „Tento typ malwaru dokáže uživateli ukrást přihlašovací údaje, systémová data i informace z prohlížeče, nebo například získat přístup ke kryptopeněžence,“ popsal Ondřej Šťáhlavský ze společnosti Fortinet, která monitoruje kybernetické hrozby na internetu.

Odměna za napadení Česka. Rusové si z kyberútoků udělali hecovací soutěž o 25 tisíc

Vyřaďte z provozu české webové stránky a ti nejšikovnější z vás dostanou peněžní odměnu. Tak se o volném čase baví proruská hacktivistická skupina s názvem NoName057(16), jež se přihlásila k úterním DDoS útokům na weby českých parlamentních i bezpečnostních institucí. A nejde zdaleka o první podobný výpad ve virtuálním prostoru. V minulosti skupina zaútočila také na tuzemské banky či se pokusila narušit průběh lednových prezidentských voleb. Samotné znepřístupnění webu sice nebývá kdovíjak závažným problémem, může ale jít o odvedení pozornosti od dalších závažnějších hackerských aktivit, varují bezpečnostní experti ze společnosti Check Point.

Nahé fotky pacientů s rakovinou ukradli a zveřejnili hackeři. Ohavné, reaguje nemocnice

Síť hackerů napojených na Rusko ukradla z nemocniční sítě v americké Pensylvánii fotografie nahých pacientů nemocných rakovinou. Těmi pak zdravotnickou společnost Lehigh Valley Health Network (LVHN) vydírala. Organizace odmítla peníze zaplatit, hackeři proto snímky nemocných pacientů umístili tento týden na tzv. dark web. Tento krok označila síť nemocnic a zdravotnických center za opovrženíhodný.

Dostali zaplaceno za útok na web Petra Pavla. Kdo jsou ruští hackeři, kteří zasáhli do voleb?

Zahlcené weby prezidentských kandidátů, nefungující vládní stránky i velké odměny pro nejaktivnější „útočníky“. Pro ruskou hacktivistickou skupinu NoName057(16) se stala Česká republika vděčným terčem. Už od začátku ruské invaze na Ukrajinu čelí české informační struktury útokům ze strany proruských hacktivistů. Minulý týden zčásti zasáhli i do prvního kola prezidentských voleb, když na chvíli vyřadili z provozu stránky kandidátů Petra Pavla a Tomáše Zimy. A podle bezpečnostních analytiků z kyberbezpečnostní Check Point Research lze očekávat další podobné útoky – a to i během druhého kola voleb.

Putinovo hackerské tsunami. Na Česko útočili ruští Anonymous, cílem byli i mobilní operátoři

Česká republika v říjnu čelila rekordnímu počtu kyberútoků. Za částí z nich stála ruská odnož hacktivistické skupiny Anonymous a Killnet. Cílem byly státní infrastruktura a dopravní podniky. Hackerským výpadům se nicméně nevyhnuli ani mobilní operátoři. Frekvence útoků narůstá už dlouhé roky, vše ale urychlila válka na Ukrajině. Experti uvádějí, že jedním z důvodů kyberútoků mohla být návštěva české delegace v Kyjevě.

Pozor na „žraloky“. Zákeřný SharkBot se tváří jako užitečná aplikace, krade ale osobní data

Majitelé mobilních telefonů s Androidem by měli zbystřit. V Obchodě Play (Google Play) se totiž objevily aplikace, které se na první pohled tváří jako užitečné nástroje. Ve skutečnosti ale v sobě skrývají vrátka pro zákeřný malware zvaný SharkBot. Ten dokáže krást citlivá data uživatelů a zneužívat je k nabourávání do jiných aplikací a účtů. Škodlivé programy si před jejich odstraněním z virtuálního obchodu stáhly desítky tisíc lidí.