Princ Charles a Greta Zdroj: foto twitter Clarence House
Greta Thunbergová se dvakrát účastní letošního ekonomického fóra v Davosu a na konferenci cestuje vždy vlakem. Včera ze svého Twitteru vzkazovala: „Zítra v 11.00 hodin bude klimatická demonstrace na náměstí Bubenbrunnenplatz/Postplatz v Davosu. Jste vítáni a připojte se!“
Při své první návštěvě Greta před několika dny v Davosu, jak sama říká k „mocným tohoto světa“, uvedla: „Zajímalo by mě, co řeknete svým dětem, proč jste selhali a nechali je čelit klimatickému chaosu, který jste jim vědomě nadělili?“ K tomu dodala větu, kterou opakuje a agentury ji opět přenesly dál: „Náš dům je stále v plamenech. Vaše nečinnost každou hodinu oheň ještě více rozdmychává.“
"Our house is still on fire. Your inaction is fueling the flames by the hour."
— The New York Times (@nytimes) January 21, 2020
Read Greta Thunberg's full speech from the World Economic Forum in Davos: https://t.co/wEhR3eQKzU
Letošní Světové ekonomické fórum v Davosu se pochopitelně nezabývalo pouze klimatickými změnami, ale jak vidno to převážilo nad ostatními – alespoň mediálně.
Například ohlas vzbudil projev Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho, který „postrašil“ především opět Evropany tím, když řekl, že „svět se musí připravit na prudký nárůst uprchlíků, kdy potenciální miliony lidí budou kvůli dopadům změny klimatu vyhnáni ze svých domovů.“
Překvapivá byla reakce amerického prezidenta, který na fóru řečnil před Gretou. Trump vychvaloval USA, jak opět ekonomicky vzkvétají. Nazval Gretu a jí podobné jako „proroky zkázy“, ale byl daleko smířlivější než jindy. Najednou mluvil o svém plánu nechat vysadit bilion stromů a dokonce zalitoval, že nemůže z časových důvodů vyslechnout projev Grety.
Kdyby na projev počkal, slyšel by, jak mladá Švédka silně kritizovala politiky a představitele firem za „prázdná slova a sliby“.
Snad tím nemyslela kancléřku Merkelovou, která se ekologicky v Davosu snažila, seč mohla: „Dodržení klimatických cílů, které si stanovila EU, bude vyžadovat transformaci gigantických rozměrů. To znamená, že budeme muset v příštích třiceti letech opustit způsob hospodaření a života, na jaký jsme si v průmyslovém věku zvykli.“
Gretě se „klaněl“ také princ Charles. Ekologicky chtěl vyhovět už jenom tím, že se ze St. Galenu do Davosu dopravil elektrickým Jaguárem a ve svém projevu „zeleně“ pronesl výzvu, „aby rok 2020 byl rokem, kdy se vydáme na správnou cestu a aby se i soukromý sektor snažil vyvést náš svět z blížící se katastrofy, do které jsme se sami dostali.“ Pak se princ Charles nechal s Gretou vyfotografovat a snímky se objevily na twitterovém účtu královské rodiny. Dodal ke všemu, že jeho synové i vnoučata „ve svých myslích žijí ekologickou kampaní.“
The Prince of Wales meets environmental activist @GretaThunberg at #wef20. @wef pic.twitter.com/FruEgY17mi
— Clarence House (@ClarenceHouse) January 22, 2020
Méně Gretě poklonkoval šéf americké kasy Steven Mnuchin. V reakci na její ekologické rady, aby světoví lídři okamžitě přestali s obchodováním s fosilními palivy a přestali je používat, jí Mnuchin doporučil, aby po skončení školy šla studovat ekonomii a teprve pak se pokusila nám vše vysvětlit.
Greta mu na Twitteru odpověděla grafem ukazujícím, že do roku 2027 bude vyčerpán zbývající celkový světový „uhlíkový budget", pokud nebudou omezeny globální emise (podle Pařížské dohody je uhlíkový rozpočet pro oteplení o 1,5 ° C do konce století).
Nyní při své druhé návštěvě Davosu zorganizovala Greta ekologickou demonstraci, neboť je pátek a akce „FridaysForFuture“ se před místem konání Světového fóra velmi hodila. Na Twitteru zveřejnila fotografii.
School strike week 75. Davos! #fridaysforfuture #climatestrike #schoolstrike4climate pic.twitter.com/ZKtH7a9djE
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) January 24, 2020