Skandál společnosti Facebook by se mohl dotknout většiny uživatelů této sociální sítě. K údajům a datům nic netušících uživatelů se mohli dostat nepovolaní lidé. Síť totiž až do včerejška umožňovala dohledání osob pomocí e-mailu nebo telefonního čísla. A právě toho mohli zneužívat sběrači dat. Informace oznámila sama společnost.
Facebook také přiznal, že původní odhad počtu lidí, jejichž data se dostala do rukou pracovníků firmy Cambridge Analytica, je mnohem vyšší. Původní odhad hovořil zhruba o 50 milionech uževatelích. „V celku, jak zatím tušíme, byly informace až 87 milionů lidí nevhodně sdíleny s Cambridge Analytica,“ uvedl v prohlášení šéf technologií Facebooku Mike Schroepfer.
Dalším problémem jsou ale takzvaní sběrači dat, kteří si mohli konkrétní uživatele dohledat pomocí e-mailu či telefonu. Funkce byla ve středu zablokována. Postižen únikem citlivých dat ale může být téměř každý z více než dvou miliard uživatelů.
Šéf gigantu Mark Zuckerberg měl kvůli skandálu nejprve předstoupit před britský parlament. Tomu nakonec unikl, ale souhlasil, že 11. dubna předstoupí před komisi americké Sněmovny reprezentantů.
Společnost Facebook měla podle všech dosavadních informací už roky vědět o tom, že firma Cambridge Analytica v rámci výzkumu shromáždila data od milionů jejich uživatelů. Vedení Facebooku však spoléhalo na to, že si firma získaná data sama ohlídá a vynechá z nich případně citlivé informace.
A jaká data jsou označena nálepkou „nevhodně sdíleny“? Jsou to ta data z Facebooku, který své uživatele vyzývá k jejich sdílení, a poté je společně s údaji od jejich přátel posílá třetím stranám. Bez jejich vědomí, zato s plným souhlasem Facebooku. A právě Cambridge Analytica tyto informace zpracovala a nabídla dál svým klientům s cílem manipulace konkrétních skupin lidí. Taková manipulace mohla některým klientům přijít vhod například při amerických prezidentských volbách nebo v kampani za odchod Velké Británie z Evropské unie.
Už minulý týden se šéf Facebooku Zuckerberg za chyby společnosti omluvil a slíbíl zvýšenou kontrolu ohledně přístupu k uživatelským datům. I přes ohromný skandál ale podle kanálu Channel 4 News zůstává část údajů stále v oběhu, i když Cambridge Analytica si stojí za tím, že je zničila.