Obezita u dětí a mladistvých po celém světě vzrostla za posledních čtyřicet let desetinásobně. Z toho vyplývá, že chlapci i dívky jsou obecně rok od roku stále obéznější. Odborníci podle stanice BBC varují, že obezita může brzy dojít do fáze, kdy bude celosvětově vyšší, než podvýživa.
Laboratoř Lancet je jednou z největších svého druhu a sleduje pohyby a trendy obezity ve více než 200 zemích světa. A právě analýza ohledně obezity u dětí a mladistvých ukázala například to, že každé desáté dítě do 19 let ve Velké Británii je obézní.
Jeden z největších problémů obézních dětí je v riziku, že se budou s nadváhou potýkat i v dospělosti. Tím se podstatně zvyšují zdravotní rizika, varují odborníci. Mezi taková rizika patří například cukrovka, srdeční onemocnění či rakovina prsa, tlustého střeva a podobně.
Obezita aktuálně sužuje přes 2 miliardy lidí po celém světě. Zdroj: Pixabay
I když se na první pohled může zdát, že míra dětské obezity se stabilizuje díky vysokým příjmům v mnoha evropských zemích, nesmíme zapomínat na další části světa. Největší nárůst v počtu obézních dětí a dospívajících byl zaznamenán ve východní Asii. Čína a Indie zaznamenaly v posledních letech efekt takzvaného „balónku“, kdy byl nárůst dětské obezity velice rychlý a rozsáhlý.
Vážíme více než před deseti lety
Vědci se obávají, že pokud tento „tloustnoucí trend“ bude pokračovat, může být obezita velmi brzy častější, než podvýživa. Zatímco v roce 2016 bylo na světě 192 miliónů mladých lidí podle BMI (indexu tělesné hmotnosti) podvyživených, brzy tomu může být jinak. Ve východní Asii, Latinské Americe či v Karibiku došlo v průběhu několika desetiletí k přechodu od podváhy k obezitě. Výzkumný odborník doktor Harry Rutter k této situaci poznamenal, že obezita je obrovský problém, který se bude zhoršovat. „Dokonce i lidé, kteří byli před 10 lety hubení, nyní přibrali,“ řekl pro BBC.
dětská obezita
Za cukry v nápojích si připlatíte
Doktorka Fiona Bullová ze Světové zdravotnické organizace tvrdě prosazuje zdravou stravu se správnými výživovými hodnotami, které podporují fyzickou aktivitu. Doposud tak bylo ve více jak 20 zemích světa zavedeno zdanění sladkých nápojů.
Doktor Alison Tedstone, šéf výživy v oblasti veřejného zdraví v Anglii k celému tématu obezity řekl: „Redukce cukru u nás a v předních světových zemích je na dobré cestě, ale víme, že jsme teprve na začátku. Nám je jasné, že říkat lidem, co mají dělat, nebude fungovat. Vzdělání a dostatek informací v oblasti zdravé výživy je velmi důležité. Hledáme stále nová a lepší opatření, která nám pomáhají snížit spotřebu kalorií a dosáhnout tak zdravého životního stylu.“