Jako by bylo málo napětí ve světě. Vzniká další, kterým se stává Kašmír. Indická vláda oznámila, že ruší autonomii Kašmíru, což znamená „explozi“ pro toto území, kde léta trvá povstání.
Dnes ráno Indie na území své části Kašmíru přerušila veškerá telefonická a internetová spojení a místní političtí představitelé jsou v domácím vězení. Cílem je integrovat území s muslimskou většinou se zbytkem země. Po téměř sedmdesáti letech by tak došlo k závažnému politickému rozhodnutí. Indický ministr vnitra Amit Shah v parlamentu přes kritiku opozice prohlásil, že vláda ruší článek 370 Ústavy, který poskytuje území Džammú a Kašmíru autonomii, včetně práva na vlastní zákony. Tím se oblast zahraniční politiky, obrany a komunikací dostává pod kontrolu výhradně indické vlády. Zároveň byl zrušen článek Ústavy, který zakazoval osobám mimo Kašmír na tomto území kupovat nemovitosti a investovat. Indům se otevřela možnost nejen investovat, ale i usadit se v Kašmíru jako v kterékoli jiné části Indie, což pravděpodobně vyvolá u zdejších obyvatel velký odpor.
Právní základ tohoto kroku je nejasný, protože indická Ústava uvádí, že ke zrušení autonomie Kašmíru je nutný souhlas státního zákonodárce.
Nejsevernější území, oblast Džammú a Kašmíru, je svazovým státem Indie (knížecí stát Kašmír zde existoval do roku 1947) a ta kontroluje necelou polovinu jeho rozlohy. Zbytek je rozdělen mezi Pákistán a v menší míře Čínu.
Jde o rozhodnutí, kterým se indický premiér Naréndra Módí snaží splnit dřívější slib hinduistickým nacionalistům, když nedávno získal již svůj druhý mandát premiéra.
Mehbooba Muftiová, dřívější premiérka Džammú a Kašmíru, uvedla: „Dnešek je nejtemnějším dnem indické demokracie“ a dodala: „Bude to mít katastrofický dopad na celý indický subkontinent.“
Od roku 1989 zdejší povstalci bojují za nezávislost Kašmíru a připojení k Pákistánu, který kontroluje část této provincie.
Konflikt mezi Indií a Pákistánem o toto území trvá šedesát let a Kašmír se stal místem častých útoků islámských extrémistů.
Odhaduje se, že v tomto konfliktu zahynulo kolem 68 tisíc lidí.
Mirko Radušević