Věk odchodu do důchodu se v Evropě pohybuje kolem 65 let Zdroj: thinkstock.com
Do penze bychom měli odcházet v 65 letech. S tímto návrhem přišli koaliční experti. Návrh má ale už teď spoustu kritiků, a to nejen z řad opozice. Nelíbí se i některým členům vlády.
Pět let. Takový je rozdíl mezi těmi, kdo právě letos dosáhli na důchod v třiašedesáti letech, a třicátníky, kteří budou mít nárok na důchod až v osmašedesáti. Právě neustále rostoucí věková hranice důchodového věku je často terčem kritiky. Reportér Zpráv FTV Prima Daniel Janoch zjistil, že vláda chce proto stanovit strop. V roce 2030 by se tak hranice odchodu do důchodu měla zastavit na šedesáti pěti letech. "Musíme lidem dát jistotu. My jsme se podívali na další evropské státy a skutečně ten věk je tam také více méně zafixovaný. Naprostá většina to má také okolo pětašedesáti let," řekla ministryně práce a sociální věcí Michaela Marksová (ČSSD). Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Bartošky (KDU-ČSL) by lidé měli mít možnost víc na stáří plánovat. "Aby věděli, že mají určitý čas, kdy mohou jako důchodci cestovat užívat si vnoučat a plánovat si finance," uvedl.
>>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního připojištění? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření. >>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít nejvýhodnější produkt.
Je to reálné? Podle opozice ne
O cestování si může většina seniorů nechat jen zdát. Měsíční důchod často nestačí na běžné výdaje, natož na úspory. Někteří si přivydělávají, mnoho důchodců ale pracovat nemůže a jsou odkázáni na to, co jim stát dá. Právě na důchody každoročně chybí peníze. "To že vláda dneska říká, že v roce 2030 se zastaví růst věku odchodu do důchodu, není nic jiného, než populismus, protože do roku 2030 se může stát ještě cokoliv," míní exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Expertka na sociální politiku Lenka Kohoutová z ODS nevidí vládní návrh také příliš pozitivně. "Vláda v oblasti sociální dělá pouze populistické kroky bez analýz a podkladů, to znamená, že i tento krok bereme jako nehotový. Stejně se jednou dobereme k věku 67–68 let," tvrdí.
Návrh by měl ale projít...
To, že se bude věková hranice odchodu do důchodu zřejmě i přesto zvyšovat, dokazuje i samotný návrh expertů. Počítá s tím, že se bude tato věková hranice pravidelně přezkoumávat a přehodnocovat, jaký bude další populační vývoj. "To znamená, jak dlouho budou (lidé) nejen naživu, ale také práceschopní, takže to bude mít určitou dynamiku," upřesnil místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). "Každých pět let se bude hodnotit průměrný věk dožití a úměrně tomu se bude upravovat odchod do důchodu, ale nebude to nějak razantně," dodává Bartošek. Ministr financí vidí hranici důchodového věku na pětašedesáti letech nereálnou. "Podle současné úpravy bude věku 65 let dosaženo v roce 2030. Díky systému revizí je zakotvení na 65 letech pouhou iluzí," uvedl Andrej Babiš (ANO). Nicméně návrhem expertů se teď bude zabývat vláda. A dá se předpokládat, že ho schválí. Měl by pak začít platit od příštího roku.
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.
Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na Prima PLAY – Zprávy.