
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a švédská aktivistka Greta Thunbergová Zdroj: (ZDROJ: AP)
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a švédská aktivistka Greta Thunbergová Zdroj: (ZDROJ: AP)
Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová reagovala na návrh klimatického zákona Evropské komise. Podle něj by EU měla do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Nařízení však nepočítá s okamžitým zpřísněním limitů k roku 2030, po němž volají některé země, Evropský parlament a klimatičtí aktivisté. Thunbergová označila tento návrh za „kapitulaci“.
Evropská komise dnes přišla s návrhem takzvaného klimatického zákona, podle něhož bude Evropská unie muset do roku 2050 vyvážit všechny emise skleníkových plynů ekologickými opatřeními. Nařízení však nepočítá s okamžitým zpřísněním limitů k roku 2030, po němž volají některé země, Evropský parlament i klimatičtí aktivisté.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová chce prosadit dlouhodobý přechod k ekologicky šetrnému způsobu života a nová regulace by tak měla být základním pilířem Zelené dohody. Když by EU snížila své emise do roku 2050 téměř na nulu, Evropa by se stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem.
„Klimatický zákon převádí náš politický závazek do práva a my se jím nevratně vydáváme na cestu k udržitelnější budoucnosti. Udává směr naší strategii zeleného růstu a zaručuje, že přechod bude postupný a spravedlivý,“ řekla šéfka komise. Klimatická odpovědnost je podle ní především závazkem vůči mladé generaci, kterou na dnešním jednání komise reprezentovala švédská aktivistka Greta Thunbergová, již komisaři pozvali jako zvláštního hosta.
Podle nejznámější protagonistky celosvětového protestního hnutí je to však málo. Celý návrh označila za „kapitulaci“, protože zatím nestanovuje přísnější cíle pro nejbližší roky. „Nepotřebujeme jen závazky pro roky 2030 nebo 2050. Nejvíce ze všeho je potřebujeme pro rok 2020 a každý další měsíc a rok,“ uvedla v otevřeném dopise komisi.
Rozdílné názory mladé aktivistky ocenil místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Řekl, že „bez ní a bez toho, jak mobilizovala dvě generace mladých lidí, bychom dnes klimatický zákon nepředkládali.“
iPrima/ČTK