Skupina patnácti českých dětí s onkologickými a sociálními problémy vyráží již potřetí na terapeutickou plavbu po Středozemním moři na italské plachetnici
Skupina patnácti českých dětí s onkologickými a sociálními problémy vyráží již potřetí na terapeutickou plavbu po Středozemním moři na italské plachetnici. Kromě toho navštíví mnohé skvosty italské metropole a podívá se za nemocnými dětmi v Olbii. V programu je i prohlídka Vatikánu. Jde o česko-italskou iniciativu, která se koná v roce stého výročí vzájemné diplomatické spolupráce.
„Nave ITALIA“ je největší plachetnicí své třídy na světě a jde o brigantinu italského armádního námořnictva. Patnáct českých dětí, které prošly onkologickými odděleními českých nemocnic či jsou vychovávány v dětských domovech, se na tuto italskou plachetnici již za pár dní „nalodí“ a zúčastní se plavby po Sardinii, kde mimo jiné navštíví tamní dětské onkologické oddělení. „Sardinky“, jak si dětská skupinka říká, budou na palubě pobývat celých pět dní a po své plavbě po Středozemním moři zažijí různé námořnické aktivity.
Děti, které musely již v útlém věku čelit onkologickým a jiným závažným problémům, tak zažijí velké dobrodružství na palubě, kterou poskytla nadace Tender To Nave ITALIA. Ta vznikla v roce 2007 spojenými silami italského námořnictva a italského Yacht klubu a má za cíl propagaci kultury moře a námořnictví jako prostředků výuky, výchovy, rehabilitace, sociální inkluze a terapie. Plavba a výlety se sice konají na popud italského velvyslanectví, ale zásluhu na projektu má hlavně české sdružení Chance4Children, což je jeden z předních veřejně prospěšných spolků v České republice, za finanční pomoci UniCredit Bank. Jde již o třetí ročník této akce, loni se české děti na největší plachetnici světa plavily po Středozemním moři na trase Livorno – Janov. Česko-italská iniciativa se letos koná v roce stého výročí otevření italského diplomatického zastoupení v Praze.
„Ambasády jsou i od toho, aby organizovaly takovéto zvláštní iniciativy,“ podotknul při představení projektu vyslanec Francesco Saverio Nisio k hostům, mezi kterými byl i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ten vyjádřil svou podporu projektu.
„Často to není jen o fyzickém zdraví, ale také o duševní pohodě“
„Tento projekt ukazuje, že spolupráce Itálie a České republiky je mimořádná. Jsem rád, že Itálie dává možnost patnácti dětem, které to nemají tak jednoduché v životě jako jejich vrstevníci, prožít výjimečný zážitek. Často to není jen o fyzickém zdraví, ale také o duševní pohodě, která je důležitá k tomu, aby se člověk dostal ze zdravotních problémů a tento projekt k tomu výrazně přispěje,“ zmínil k akci ministr Vojtěch a připomněl, že samy děti tuto výpravu nazvaly „Expedice Sardinky“.
„Nave ITALIA je v mnoha ohledech chvályhodná iniciativa. Vytváří most mezi zeměmi ve jménu solidarity, podporuje kulturu moře jako nástroj vnitřního rozvoje, sociálního začleňování a jako terapii. Ale především staví do středu veškerou dynamiku dítěte se zdravotními problémy a napomáhá k jeho rychlé rekonvalescenci a návratu do života,“ navázal na českého ministra velvyslanec Nisio. Cílem iniciativy je podle něj darovat dětem speciální zážitek, který jim pomůže nalézt pozitivní přístup ke každodenním malým životním překážkám. Jde o jedinečnou terapii dobrodružstvím, kde se hra a zábava na moři stanou klíčem k znovunalezení dětských radostí.
Řím, Vatikán a nakonec vytoužená plavba
Děti letí do Itálie 27. června, jejich první zastávkou je Řím a Vatikán, v Římě například navštíví Koloseum či Fontánu di Trevi, 30. června se přeplaví trajektem z Civitavecchia do Olbie a na loď Nave ITALIA se nalodí 2. července. Loni organizátorka akce Hana Jurásková, která se specializuje na dětskou psychologii a vyrovnávání dětí se strachem, vyzdvihla profesionální přístup italské posádky. Za celou dobu pětidenní plavby podle ní nikdo netrpěl mořskou nemocí, nejtěžším zraněním se tak stala jen zadřená tříska z dřevěné paluby.
Letošní akce, stejně tak jako předešlé dvě, je umožněna i díky štědrosti společnosti České Aerolinky, která bezplatně přepraví děti do Itálie a nazpět.
Olga Böhmová