Přední technologické společnosti Facebook, Apple, Youtube a Spotify začaly v rámci svých služeb blokovat a mazat obsah nezávislému novináři a známému konspiračnímu teoretikovi Alexi Jonesovi. Jde o důsledek zesílení politiky proti nenávisti (hate speech) na sociálních sítích, na které se svými tlakem podílí i některá média hlavního proudu.
„Byli jsme kompletně zablokování na Facebooku, Applu a Spotify. Které konzervativní médium bude další?“ uvedl Alex Jones na Twitteru, který se zatím na blokování nepodílí.
Facebook stáhl čtyři stránky Alexe Jonese, včetně dvou souvisejících s jeho nejznámějším serverem Infowars, za porušení zásad proti nenávisti a násilí. Rovněž Apple, Youtube a Spotify odstranily během několika posledních dní Jonesovy materiály.
Facebook uvedl, že odstranil stránky Alexe Jonese „kvůli oslavě násilí, která porušuje naše (graphic violence) zásady, a kvůli užívání dehumanizujícího jazyka při popisu transgender lidí, muslimů a migrantů, což porušuje naše zásady spojené s hate speech.“ Facebook také z důvodu opakovaného porušování standardů komunity na 30 dní pozastavil Jonesův účet.
Blokace ze strany různých platforem v rámci několika dní možná souvisí s tlakem mainstreamu
Není jasné, proč tyto společnosti začaly s blokováním Jonesova obsahu zrovna nyní, když mu umožňovaly publikovat řadu let, navíc Facebook dříve reagoval na nátlak reportéra CNN Olivera Darcyho, proč na své platformě stále dává prostor Inforwars, slovy: „Domníváme se, že zákaz těchto stránek by mohlo být v rozporu se základními principy svobody slova.“ Právě Oliver Darcy v CNN uvedl, že technologické firmy možná přistoupily k blokování Infowars a Jonese po několikatýdenním tlaku mainstreamových médii poukazujících na porušování standardů daných komunit.
Apple podle nedělních informací BuzzFeed News smazal pět ze šesti podcastů Infowars z iTunes a Podcast apps za porušení pravidel ohledně nenávistných výroků. Také služba Spotify, sloužící ke streamování hudby, smazala v minulém týdnu některé epizody z podcastu „The Alex Jones Show“ rovněž za obsahové porušení jejich zásad proti nenávisti. A pozadu nezůstal ani Youtube, který v pondělí smazal kanály Alexe Jonese a Infowars na Youtube.
Překračují velcí technologičtí hráči pomyslný Rubikon?
„Odráží to pozvolné pochopení toho, že platformy jsou megafony, které pohání extremistické myšlenky,“ řekl výzkumný analytik Southern Poveerty Law Center Keegan Hankes, který se zaměřuje na krajně pravicovou extremistickou online propagandu. Rozhodnutí o prosazování této politiky je podle něj na stole už dlouhou dobu.
Jones uvádí, že pořady, které vysílá v rádiu a na online platformách, sleduje minimálně 70 milionů lidí týdně. Podle agentury AP shromáždil velké množství followerů z řad pravého spektra díky konspiračním teoriím. Podle jeho názoru je například za 11. září odpovědná americká vláda a masakr na základní škole Sandy Hook v roce 2012 byl zinscenovaný. Rodiny některých obětí Jonese žalovaly za pomluvu.
Proti blokování nepohodlných názorů se postavil Brent Bozell, prezident neziskové organizace Media Research Council: „Jde o nebezpečný útes, z něhož tyto společnosti skáčou, aby uspokojily CNN a jiné liberální plátky. Sociální sítě jsou považovány za neutrální platformy, ale jsou čím dál více příležitostí pro levicová a mainstreamová média pro cenzurování obsahu, který se jim nelíbí.“