Profesionálním hráčům amerického fotbalu hrozí podle studie vyšší riziko degenerativních mozkových nemocí a srdečních problémů než hráčům baseballu. Důvody jsou však podle vědců nejisté, napsala agentura AP.
Na první pohled se mohou zdát důvody zřejmé. Podle některých studií mohou opakované údery do hlavy vést k rozvoji problémů s mozkem, větší obvod pasu a větší mohutnost (výška a váha) zase k vyšší pravděpodobnosti srdečních problémů. Oba dva případy jsou přitom výsadou zejména hráčů amerického fotbalu.
Fotbalisté umírali v průměru o 7 let mladší než baseballisti
Vědci se v rámci studie zaměřili na 6100 sportovců narozených před rokem 1965, kteří nejméně pět sezón soutěžili v NFL (nejvyšší soutěži v americkém fotbalu v USA) nebo v MLB (nejvyšší baseballové lize v USA) a zemřeli mezi lety 1979 až 2013. Mezi bývalými hráči amerického fotbalu bylo 517 úmrtí při průměrném věku 60 let. U bývalých hráčů baseballu pak 431 úmrtí při průměrném věku 67 let.
Výzkumníci vedeni Marcem Weisskopfem z harvardské zdravotnické školy ve studii uvedli, že jejich výsledky mohou být omezeny pouze na hráče NFL hrající pouze v dané době, protože v průběhu času došlo k řadě změn v americkém fotbalu, jako je používání helmy, změna tréninkového režimu nebo nižší četnost kuřáků.
Americký fotbal výrazně rizikovější než baseball
Mozková onemocnění způsobila nebo přispěla k 39 úmrtím sledovaných amerických fotbalistů, zatímco u baseballistů šlo o 16 úmrtí. Riziko u amerických fotbalistů je tak téměř třikrát vyšší než u baseballu. Výsledek přitom zrcadlí zjištění dřívější studie porovnávající mozková onemocnění amerických fotbalistů s běžnou populací. Srdeční choroby pak způsobily nebo přispěly k počtu 498 úmrtí hráčů amerického fotbalu a 225 úmrtí hráčů baseballu.