Zákon, díky kterému bude možné podávat hromadné žaloby, skrývá stále spoustu rizik. Tvrdí to Hospodářská komora i Unie zaměstnavatelských svazů. Kritikům vadí hlavně odměna z vysouzené částky pro žalobce, kvůli které prý hrozí zneužívání žalob. Podle ministerstva spravedlnosti ale žádné problémy nebudou.
Zákon o hromadných řízeních schválila v upravené verzi vláda 24. února. Stále má ale řadu kritiků. „Nám vadí, že tam stále zůstává odměna až 25 % pro toho, kdo tu žalobu předkládá, což podle nás povede k tomu, že se na nějakou firmu domluví pár lidí a bude se z ní snažit dostat akorát peníze a nepůjde o ty lidi, kteří byli skutečně poškození,“ řekl TV Prima Vít Jásek z Unie zaměstnavatelských svazů České republiky.
Podle Anety Janouškové z ministerstva spravedlnosti je ale odměna nutností. „Oni (spotřebitelé) vedou to řízení na vlastní náklady, celou dobu to financují ze svého, čelí obrovskému riziku, kdyby ta hromadná žaloba nebyla úspěšná. Oni potom musí platit náklady žalovanému. Proto je potřeba tam mít nějakou pro ně motivaci, že budou ochotni do toho rizika vstoupit, což je právě ta odměna,“ vysvětlila.
Nástroj konkurenčního boje?
Hospodářská komora i Unie zaměstnavatelů se i tak bojí zneužití v konkurenčním boji. Tomu má zamezit ustanovení, které dovoluje žalobu podat pouze samotným spotřebitelům anebo etablovaným neziskovým organizacím, které fungují alespoň dva roky. „Aby někdo účelově nezřizoval, nějaký konkurent například, neziskovou organizaci, která jakoby bude hájit zájmy spotřebitelů, ve skutečnosti bude polospící a potom, po dvou letech, náhle vzplane oprávněným hněvem vůči konkurenční firmě,“ obává se Ladislav Minčič z Hospodářské komory.
„Stále nějaký právník si může vybrat v uvozovkách bílého koně, někoho, koho tam nastrčí a ten člověk může soudit a získá tomu právníkovi těch 25 % z té vysouzené částky,“ dodal Jásek. Zamezit tomu má podle ministerstva spravedlnosti šestiměsíční lhůta, ve které bude soud přezkoumávat žaloby. „V tuto chvíli nejprve soud zkoumá celou řadu podmínek, jednou z nich je zákaz střetu zájmů - žalobce nesmí být ve střetu zájmů, zkoumá se také zneužití, to znamená, že ta žaloba není zneužívající,“ uklidňuje Janoušková.
Nesoulad s evropským právem
Kritici také upozorňují na to, že zákon jde proti doporučením Evropského parlamentu. Ten výslovně odmítá motivační odměnu až 25 %, a to právě s odkazem na možné zneužití pro vedení účelových žalob. Podle Evropského parlamentu by měly být spotřebitelské organizace spíše podporovány ze strany státu, nikoliv náhodným přísudkem vysoké odměny v případě úspěchu. Návrh zákona už schválila vláda, Sněmovna se jím bude zabývat v březnu.
Tomáš Polák