Hurikán Florence a tajfun Mangkhut- dva živly, které na opačných koncích zeměkoule zabíjely. Přestože jsou oba jevy označené jinými názvy, z meteorologického hlediska jde o to samé – tedy tropickou cyklonu.
„Tropickým cyklonám v severním Atlantiku a východním Tichomoří říkáme hurikán, v severozápadním Tichomoří tajfun a zejména v Indickém oceánu cyklon. Ať už ho označujeme jakkoliv, jde bezesporu o nejničivější a nejnebezpečnější projev pozemského počasí,” uvedl meteorolog David Rýva.
V podstatě to jsou obrovské víry mohutných bouřkových a přeháňkových oblaků s průměrem několik stovek kilometrů. Ty nejsilnější si během několika hodin mohou vyžádat stovky až tisíce obětí a poničit velké částí států, které mají tu smůlu a leží v jejich dráze.
Nejsilnější vichr a srážky jsou kolem „oka“ systému
Zatímco v „oku“ tropické cyklony může panovat naprostý klid a ukázat se i modrá obloha, kolem něj jsou většinou ty nejsilnější vichry a srážky. „Maximální rychlosti větru mohou v extrému přesahovat i 300 km/h, v nárazech pak i kolem 400 km/h. Nelze se tedy divit, že dokáží napáchat katastrofální škody, kdy následná obnova postižených oblastí trvá týdny nebo i celé dlouhé měsíce,” upřesnil Rýva.
Tropické cyklony vznikají nad oceány v místech, kde povrchová teplota vody dosahuje 26°C a více. „Kolem zemského rovníku se sbíhají větry ze severněji a jižněji ležících oblastí a vzduch je následně nucen stoupat. Protože je velmi vlhký a teplý, dochází ke vzniku četných bouřkových systémů a některé z nich přetrvávají i celé dny,” popsal Rýva.
Kdy se z tropické bouře stává cyklon, hurikán nebo tajfun?
Jakmile se dostane dále od rovníku, může systém začít rotovat a nabírat na síle. „Pokud se vytvoří uzavřená rotace s patrným poklesem tlaku vzduchu ve středu systému, hovoříme o tropické depresi. Některé systémy dosáhnou této fáze a pak zaniknou, jiné dále zesilují, a když maximální rychlost větru v systému dosáhne alespoň 63 km/h, hovoříme o tropické bouři. V tomto okamžiku je bouři obvykle přiděleno jméno podle předem schváleného seznamu,” informoval Rýva.
Jakmile pak přesáhne průměrná rychlost větru alespoň 119 km/h stává se ze systému hurikán, tajfun nebo cyklon. „Pohyb samotné cyklony je ale pomalejší, maximálně pár desítek km/h. Zpočátku se obvykle pohybuje směrem k západu,” uzavřel Rýva.