Itálie a Malta odmítly vpustit do přístavu loď záchranářů s migranty

Tato loď do přístavu neprojede. Španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms, která ji provozuje, se totiž nepřipojila ke kodexu Italské vlády. Tím vymezila podmínky pro působení humanitárních organizací ve Středozemním moři. Loď tak zůstává v mezinárodních vodách.

Loď Golfo Azurro ještě minulý týden přivezla do italského přístavu víc než sto migrantů. Teď jí ale nedovolili zakotvit u břehů Malty ani u italského ostrova Lampedusa. Do akce přitom vyjela na výzvu italské pobřežní stráže, která žádala o záchranu tří uprchlíků. Navíc po ní střílela hlídka libyjské pobřežní stráže.

„Výstražně nám stříleli nad hlavami. Naše loď se v tu chvíli nacházela 24 kilometrů od pobřeží, mimo libyjské vody. Byl to odsouzeníhodný čin." řekl kapitán lodi. Itálie nechce vpustit loď do svého přístavu kvůli tomu, že se nevládní organizace, která ji provozuje, nepřipojila k nově vzniklému kodexu. Podle něho nesmí lodě zachraňující migranty například spolupracovat s pašeráky nebo mají povinnost přijímat na palubu ozbrojené členy speciálních bezpečnostních složek. Právě proto ho některé humanitární organizace odmítly podepsat. Údajně se tím tak dostává do sporu s principem neutrality.

Tagy: