Japonský satelit Zdroj: Space.com
Japonci chtějí do vesmíru vyslat speciální satelity, které ve vesmíru na přání vypustí zářící kuličky. Ze země budou vypadat stejně jako padající hvězdy. Chemické složení "hvězd“ je přísně tajné. Astronomům se nápad nelíbí, hrozí tak navýšení vesmírného smetí a narušení jejich výzkumů při pozorování.
Společnost Astro Live Experiences tvrdí, že každá ze zářících kuliček bude viditelná z rozlohy až 200 kilometrů. Satelit bude obíhat ve výšce asi 350 kilometrů nad zemí. V případě vypouštění „hvězd“ by měl satelit klesnout do výšky 60 až 80 kilometrů. Údajně by pak hvězdy měly zářit 3 až 10 vteřin. Celkově bude mít satelit asi 400 kuliček, se kterými by si měl vystačit na dva roky.
První test vypuštění satelitu do vesmíru proběhl podle severu Space.com 25. listopadu. Jednalo se o raketu společnosti Electron a vzlétla z Nového Zélandu. „Tímto zahájením jsme o krok blíž k realizaci umělých hvězd,“ uvedl generální ředitel Astro Live Experiences.
Kritika
Odborníci se ale obávají, že vypouštění dalších satelitů do vesmíru není dobrý nápad. Navíc ze světelných "hvězd“ bude pak další vesmírný odpad a už teď je ho obrovské množství. „Jedná se o velký problém,“ uvedl Michiganská astronom Patrik Seitzet pro DailyMail. Dodal, že se obává, že do deseti let bude vesmír naprosto přehlcen odpadem. Astronomové se navíc obávají, že satelity a hvězdné show jim budou kazit pozorování.
První velkou show chce japonská společnost uskutečnit začátkem roku 2020 nad Hirošimou. Tvrdí, že by podívaná měla časem nahradit ohňostroje a příští rok by měla zahájit i olympijské hry v Tokiu. Navíc by prý i cena za padající hvězdy měla být nižší než ohňostroje.