Máchovo jezero ani přírodní koupaliště v Praze Hostivaři nemají vodu kvalitní ke koupání, tu kontrolují krajské hygienické stanice. V létě se obecně kvalita vody zhoršuje. Sinice mohou vyvolat alergické reakce i střevní potíže, člověk by v nich neměl plavat déle než 10 minut.
Podle aktuálních dat kvality vody v ČR je situace nejhorší na severu Čech v okolí Liberecka. Zhoršenou kvalitu vody má i oblíbené Máchovo jezero. V Praze je nevhodné ke koupání třeba přírodní hostivařské koupaliště. Relativně dobře je na tom Středočeský kraj.
Ve většině jezer a rybníků se vyskytují sinice po většinu roku jako přiřozená součást, problémem však je, když dojde k jejich nahromadění. Velké množství sinic lze rozpoznat podle zelené vrstvy na hladině, což vždy značí sníženou kvalitu vody.
Zelená voda
Sinice mohou způsobit různé zdravotní problémy – od alergické reakce přes střevní potíže až po bolest hlavy. Kromě toho, že člověk přijde s takovou vodou fyzicky do kontaktu, se při plavání často stává, že spolkne jeden až dva decilitry vody a s ní i přítomné sinice. Riziko je větší u dětí, které obvykle vypijí více a váží méně.
Největším nebezpečím při koupání není kvalita vody, nýbrž riziko úrazu či utonutí. Na otravu sinicemi ještě nikdo nezemřel, jsou ale známy případy uhynulých zvířat, která takovou vodu pila. Stejně tak existují případy úmrtí lidí, kteří pili pravidelně vodu pocházející z lokality zamořené sinicemi.
Člověk může poznat, zda jsou ve vodě sinice, tak, že ji nabere lahví a nechá odstát. Pokud se u hrdla objeví po 20 minutách zelený kroužek, nejspíše jsou ve vodě sinice. Pokud se chcete koupat ve volné přírodě, doporučuje se vodu tímto způsobem zkontrolovat.
V případě, že se ve vodě se sinicemi vykoupete, je dobré se následně osprchovat čistou vodou a odstranit tím sinice z pokožky. V zamořené vodě by člověk také neměl zůstat déle než zhruba deset minut.
„Během léta se kvalita vody na většině míst zhoršuje a letošní rok není nijak výjimečný,“ sdělilo TV Prima tiskové oddělení Ministerstva zdravotnictví.
Kde se (ne)koupat
V Praze se lze bezpečně vykoupat na koupalištích Divoká Šárka, Džbán a Motol. Mimo Prahu je pak bezpečné zaplavat si na Slapech i Lipně nebo v rybníku Jureček v Říčanech nedaleko od hlavního města.
Hygienické parametry splňuje voda na brněnské přehradě, v Plzni, celém Mosteckém kraji. Kromě několika výjimek se lidé mohou bez problémů koupat také na Ostravsku.
V nejhorším stavu je naopak například Dolce rybník v Trutnově, tábořiště Podolsko na Orlíku či Hamerské jezero a koupaliště Tanvald. V ideální kondici není ani Vyžlovka a Monínec.