Po kousnutí klíštětem se většinou obáváme boreliózy nebo klíšťové encefalitidy. Na seznam můžeme přidat ale i takzvanou anaplazmózu, tedy onemocnění, které může způsobit i zvětšování některých orgánů. Nemoc se vyskytuje právě v tomto období, a tak není od věci si připomenout, jaké má nebezpečná anaplazmóza příznaky.
Anaplazmóza je onemocnění, které se přenáší ze zvířat na lidi a jeho přenašečem jsou právě nám všem dobře známá klíšťata. Nositelem bakterie může být například drobný savec, ale i třeba kůň nebo pes, ze kterých klíště bakterii nasaje a následně přenese na člověka.
„Projevy onemocnění začínají obvykle asi za týden po přisátí klíštěte. Mezi ty první projevy patří zarudnutí v místě přisátí, výsev vyrážky, následně tedy horečnatý stav, bolesti kloubů, svalů, hlavy, zvětšení lymfatických uzlin, ale právě i jater či sleziny,“ popsal příznaky Milan Trojánek z katedry infekčních nemocí, IPVZ.
Nemoc je dobře léčitelná, ale pro některé lidi velice nebezpečná
Anaplazmóza může být nebezpečná hlavně pro pacienty po jakékoliv transplantaci nebo pro ty, kteří nemají slezinu či pro lidi trpící velmi slabou imunitou. „Je to onemocnění dobře léčitelné. Dá se léčit běžně dostupnými antibiotiky,“ popsal způsob léčby Trojánek.
Anaplazmóza se vyskytuje po celém světě, ale u nás je to onemocnění poměrně vzácné a ne každý o něm ví. Podle lékařů se jí ročně nakazí jen několik lidí.