Čtrnáctidenní konference OSN o změnách klimatu, která se konala v Madridu, skončila s minimálním kompromisem a neúspěšná debata o obchodování s emisními povolenkami byla odložena o rok.
Generální tajemník OSN Antonio Guterres vyslovil velké zklamání nad průběhem konference COP25 (Climate Change Conference). Uvedl, že je velká škoda promarněné příležitosti, když zhruba dvě stě zemí se nakonec domluvilo pouze na „minimálním kompromisu“. Výsledkem je prohlášení o „naléhavé potřebě“ snížit rozdíl mezi stávajícími emisními závazky s cílem snižování teploty daným dohodou o klimatu z roku 2015 v Paříži. Je to pouhá výzva k omezení emisí skleníkových plynů a k pomoci chudým zemím strádajícím v důsledku klimatických změn.
„Konference je jen odrazem toho, jak jsou vůdci zemí odtrženi od naléhavosti vědy a požadavků svých občanů,“ prohlásila Helen Mountfordová, viceprezidentka pro klima a ekonomiku think-tanku Světového institutu zdrojů. Dodala: „V roce 2020 se musíme probudit.“
Čtrnáctidenní konference, která se konala v Madridu, měla skončit v pátek, byla prodloužena o dva dny, aby se dosáhlo kompromisu, kterého se nakonec nedosáhlo. Závěrem konference je dohoda, že se za rok všichni dohodnou, a to na konferenci v Glasgow. Podle evropských zemí a některých dalších je lepší absence shody o režimu emisních povolenek, než řešení, které by ohrozilo fungování stávajících mechanismů.
Všechny země budou muset dát na příští konferenci ve Skotsku své nové závazky o snížení škodlivých emisí. Svět byl zaúkolován, aby se každá země zabývala stanoviskem a fakty vědy a tím, co se musí učinit, aby se do roku 2030 snížilo oteplování Země.
Greta Thunbergová opět šokovala
Ke konferenci se vyjádřila na svém Twitteru slovy také Greta: „Věda je jasná, ale ignorována. Ať se stane cokoli, nikdy se nevzdáme. Právě jsme začali.“
Fridays for future. The school strike continues! #climatestrike #klimatstrejk #FridaysForFuture pic.twitter.com/5jej011Qtp
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) September 16, 2018
Šok přišel v tom, že se nechala při odjezdu z konference vyfotografovat, jak sedí ve vlaku na zemi a fotografii zveřejnilanna Twitteru. K tomu napsala: „Vlak z Basileje nejel. Tak jsme seděli ve dvou vlacích na zemi. Za Göttingenem jsem si sedla. Pochopitelně, to problém není a nikdy jsem ani neřekla, že ano. Přeplněné vlaky jsou skvělým znamením, neboť to znamená, že poptávka po vlaku je vysoká!“
Německé dráhy na to Gretě odpověděly: „Drahá Greto, děkujeme, že jste nás podpořila v boji proti klimatickým změnám! Těší nás, že jste s námi strávila sobotu na ICE 74. A to se 100% zelenou elektřinou. Bylo by však ještě milejší, kdybyste napsala, jak přátelsky a s veškerým komfortem se náš tým o vás postaral v 1. třídě vlaku.“
Liebe #Greta, danke, dass Du uns Eisenbahner im Kampf gegen den Klimawandel unterstützt! Wir haben uns gefreut, dass Du am Samstag mit uns im ICE 74 unterwegs warst. Und das mit 100 Prozent Ökostrom. 1/2
— Deutsche Bahn AG (@DB_Presse) December 15, 2019