Celých 130 kilogramů bude vážit pamětní mince, kterou Česká národní banka chystá k vydání na příští rok k oslavám vzniku samostatné československé měny. Její nominální hodnota je vyčíslena na 100 milionů korun, autorem návrhu s dominantou majestátního lva je akademický sochař Vladimír Oppl.
Ačkoliv je jí již 100 let, stále dokáže růst a sílit. Česko oslaví příští rok 100 let odluky od rakousko-uherského peněžního systému a vznik vlastního platidla - československé koruny. Česká národní banka chystá k výročí vydání zvláštních emisí platidel. Symbolem oslav by se měla stát vysokohmotnostní mince v nominální hodnotě 100 milionů Kč, která bude druhou největší zlatou mincí na světě.
Mince z ryzího zlata s průměrem 53,5 cm vážící 130 kg bude k vidění od 1. února do 28. dubna 2019. Zájemci ji budou moci vidět na výstavě pořádané ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu.
„Věřím, že se nám příští rok podaří občanům připomenout fakt, na který můžou být právem hrdí, a sice že už 100 let platíme vlastní a v celosvětovém měřítku velice úspěšnou měnou, která se stala jedním ze znaků naší státnosti. Rád bych tímto širokou veřejnost pozval na unikátní výstavu na Pražském hradě, kde bude vedle druhé největší zlaté mince na světě vystavena také řada dalších cenných exponátů z archivu ČNB,“ uvedl guvernér Jiří Rusnok.
„Dvacka“ s Rašínem a Englišem
Poprvé v historii vydá ČNB u příležitosti oslav také pamětní bankovku s názvem Budování československé měny, připomínající osobnost prvního československého ministra financí Aloise Rašína. Tato bankovka v nominální hodnotě 100 Kč vyjde 31. ledna 2019. Ke 100. výročí vzniku československé měny pak ČNB 5. března 2019 vydá zlatou minci v nominální hodnotě 10 000 Kč s názvem Zavedení československé měny. Další maětní platidla budou následovat v průběhu celého roku.
Pro širší veřejnost ČNB nachystala na konec ledna speciální emisi oběžných mincí v hodnotě 20 Kč. Chce tak navázat na mimořádně populární dvacetikoruny se zakladateli československého státu. Tentokrát mince na své rubové straně ponesou portréty významných meziválečných ministrů financí – Aloise Rašína a Karla Engliše – a prvního guvernéra tehdejší Národní banky Československé Viléma Pospíšila. Na konci ledna bude vydána i oběžná stokoruna s přítiskem v podobě loga 100 let česko-slovenské koruny.