Česko si v neděli připomíná takzvaný Pomněnkový den, tedy Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Jak uvádí Policie ČR na svých stránkách, jde o výzvu k prevenci, zvýšení povědomí a důležitosti připomenutí rychlé reakce při ztrátě dítěte. Strážci zákona také upozorňují na nový fenomén z poslední doby.
Symbolem Mezinárodního dne pohřešovaných dětí je modrá pomněnka – květina, která připomíná děti, které jsou stále pohřešované. Tento den se zrodil ve Spojených státech amerických a Česká republika si ho připomíná od roku 2004.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Auto vyletělo v Praze ze silnice a prorazilo výlohu. Řidička málem vjela mezi regály
„Tento den vznikl jako reakce na zmizení šestiletého Ethana Patze z New Yorku v roce 1979. Jeho příběh odstartoval celosvětové hnutí za lepší ochranu dětí. Je zásadní pravidelně připomínat to, jak důležité je dbát na prevenci pohřešování dětí a být připraven v případě nouze,“ uvedla na stránkách Policie ČR preventistka Simona Vacherlohnová.
Policie proto radí:
- Mluvte s dětmi o tom, jak se chovat venku, komu důvěřovat a co dělat, když se ztratí.
- Naučte děti znát své jméno, adresu a telefon na rodiče.
- Dohodněte si s dítětem bezpečné heslo, které může použít, když pro něj přijde někdo cizí.
- Používejte aplikace pro sdílení polohy, pokud je to vhodné.
- Učte děti, že je v pořádku říct „ne“ a odejít, pokud se cítí nepříjemně.
Jak informují policisté, statistiky pátrání po osobách mladších 18 let jsou za posledních několik let takřka konzistentní. „Do charakteru pohřešování se ale vmísil nový fenomén, kdy namísto pátrání po dětech, kterým by mohlo být ublíženo, se pátrá po dětech, které chtějí ublížit samy sobě nebo svému okolí. Tento trend jde ruku v ruce s narůstajícím násilím a agresivitou dětí,“ podotkla Vacherlohnová.
V roce 2024 se pohřešovalo 2 173 osob, o rok dříve 2 126 osob. Předloni to bylo 2 231 osob a rok předtím 2 022 osob. V roce 2020 šlo o 1 788 osob.
Jak postupovat, když se dítě ztratí, se můžete podívat ve videu níže:
Vacherlohnová upozornila, že děti by měly vědět, že nejsou samy a že kolem sebe mají lidi, kterým můžou důvěřovat. Měly by také mít možnost mluvit o svých pocitech a obavách, vědět, že v krizové situaci mají právo požádat o pomoc a také kde mají pomoc hledat – rodiče, učitelé, policie, školní psycholog.
Jak informovalo ministerstvo vnitra, i přes veškeré úsilí všech policistů a ostatních příslušníků IZS a samozřejmě veřejnosti se v průběhu posledních dvaceti let nepodařilo dovést téměř dvacet případů pohřešovaných dětí do zdárného konce, tedy nepodařilo se děti vypátrat. „Neznamená to, že se policisté těmto případům již nevěnují. Naopak, neustále se snaží i po letech hledat nové indicie a stopy, které je mohou dovést k objasnění osudu pohřešovaného dítěte,“ sdělilo ministerstvo.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jiří Zlý končí v čele dopravní policie. Nemůže vykonávat službu, jeho zranění obestírá záhada