
Jak zdraží iPhone
Americký prezident Donald Trump vyhrožuje technologickým gigantům. Pokud Apple nepřesune svou výrobu z Asie do USA, uvalí na něj 25procentní cla. Stejný poplatek by dopadl i na korejský Samsung nebo další výrobce chytrých telefonů a elektroniky. Analytik ale upozorňuje, že přesun výroby Applu z asijských zemí do Spojených států způsobí trojnásobné zdražení.
„Už dávno jsem informoval Tima Cooka z Applu, že očekávám, že jejich iPhony, které se budou prodávat ve Spojených státech amerických, se budou vyrábět a sestavovat ve Spojených státech, ne v Indii nebo kdekoli jinde," napsal americký prezident na sociální síti Truth.
ČTĚTE TAKÉ: Trump začíná být z EU zoufalý. Jednání nikam nevedou, hrozí dalším tvrdým opatřením
„Pokud tomu tak nebude, musí Apple zaplatit v USA clo nejméně 25 procent,“ dodal Trump. Znovu tak vytasil záměr zavést nové clo na dovoz chytrých telefonů a dalších zařízení. Před časem přitom tuto elektroniku vyňal z aktuálně platných tarifů.
Později v pátek večer Trump před novináři doplnil, že stejnou sazbu by uvalil i na další výrobce. „Bude se to týkat i Samsungu a každého, kdo vyrábí tento produkt, jinak by to nebylo fér,“ řekl americký prezident.
Nová cla by měla být zavedena od konce června. Technologické firmy se ale poplatkům mohou vyhnout. Stačí, když svá zařízení budou vyrábět v USA.
Přesun výroby není jednoduchý
Donald Trump dlouhodobě prohlašuje, že by uvítal, aby se iPhony a další elektronika Applu vyráběla v USA, nikoliv v Číně nebo v Indii. Podle analytiků ale není přesun výroby z asijských zemí zcela jednoduchý.
Americká CNN už dříve citovala analytika Dana Ivese, podle kterého by telefony vyráběné v USA stály trojnásobek současné ceny. Nyní se základní model iPhone 16 prodává od 799 dolarů (v Česku od 23 990 Kč), výkonnější model iPhone 16 Pro začíná s cenovkou 999 dolarů (od 29 990 Kč).
„Vybudovat dodavatelský řetězec v USA s továrnou v Západní Virginii a New Jersey, byly by to iPhony za 3 500 dolarů,“ uvedl Ives. Apple svůj systém dodavatelů začal formovat v Asii v 90. letech.
Procesor pohánějící telefon se vyrábí ve fabrice tchajwanské společnosti TSMC. Displeje pocházejí z Jižní Koreje, zadní kamera a úložiště jsou z Japonska a v Číně se vyrábí titanové tělo telefonu.
Podle analytika Ivese se přibližně 90 procent iPhonů vyrobí v Číně. Už na počátku května šéf Applu Tim Cook oznámil, že firma přesouvá výrobu telefonů, které se prodávají v USA, z Číny do Indie. Tamní továrna Foxconnu oznámila zdvojnásobení výroby na 30 milionů kusů.
Vybudovat nové továrny v USA a provázat je ve složitém dodavatelském řetězci by podle agentury AP trvalo několik let a stálo by to miliardy dolarů.
Cla zvyšují náklady, nové iPhony zdraží
„Náš dodavatelský řetězec je složitý. Vždy je v něm riziko,“ řekl Tim Cook během tradičního telefonického hovoru na začátku měsíce, během nějž se oznamují finanční výsledky Applu. „Před časem jsme se naučili, že mít vše na jednom místě je příliš riskantní,“ připomněl výrobní trable během pandemie koronaviru.
Dále sdělil, že většina Apple zařízení pro jiný než domácí trh se bude i nadále vyrábět v Číně. Téměř všechny tablety iPad, počítače Mac, hodinky Apple Watch a sluchátka AirPods určené pro americké zákazníky pak budou pocházet z fabriky ve Vietnamu.
„Za předpokladu, že se současné celosvětové celní sazby po zbytek čtvrtletí nezmění a nebudou přidána žádná nová cla, odhadujeme, že tento dopad zvýší naše náklady o 900 milionů dolarů,“ sdělil Cook.
Wall Street Journal uvedl, že se v centrále Applu momentálně řeší zvýšení ceny telefonů. Ke zdražení by ale došlo až u nové řady iPhone 17, která bude představená na podzim. Americká firma už s předstihem vymýšlí strategii, jak vyšší cenu zdůvodnit.
Podle Wall Street Journal se technologický gigant nebude zaklínat uvalenými cly, ale naopak zdražení bude připisovat na vrub designovým změnám a novým softwarovým funkcím. Apple má v září představit ultratenký model iPhone 17 Air.
VIDEO: Porovnali jsme skutečné Trosky s videohrou. Povedená podoba, hodnotí kastelánka