Ačkoliv je hygiena pro lidské zdraví a prevenci nemocí důležitá, pokud to s ní přeháníme, může nám to paradoxně spíš uškodit. A to platí i pro intimní partie žen. Jak se správně mýt a čeho dalšího se vyvarovat, abyste předešly nepříjemným zdravotním problémům?
Vnitřní prostředí pochvy má díky přítomnosti přátelských mikroorganismů (zejména laktobacilů) spíše kyselé pH. Tím jsou intimní partie žen přirozeně chráněny před rozvinutím nepříjemných zdravotních problémů, které mohou způsobit nepřátelské bakterie nebo kvasinky, jimž kyselé prostředí vůbec nesvědčí. Jenže pokud se vnitřní ekosystém v pochvě něčím naruší, infekce se mohou snáz rozvinout. Projevují se pak pálením, svěděním, zápachem nebo nestandardním výtokem.
Podle lékařů přitom může přirozeně kyselé prostředí ve vagíně narušit mimo jiné i přehnaná hygiena – tedy zejména časté mytí parfémovaným mýdlem. To totiž nejen dráždí a vysušuje pokožku, ale také mění pH zevního genitálu. A tím otevírá možnost osídlení bakteriemi, které mohou vyvolat zánět.
Jak by měla vypadat správná hygiena?
Oblast genitálií je vhodné umývat jen zvnějšku, stačí teplou vodou a jednou denně.
Když už chcete používat mýdlo, vhodný je neparfémovaný sprchový prostředek určený na mytí intimních partií s neutrálním pH (5,5), který obsahuje kyselinu mléčnou nebo bylinky s antibakteriálními účinky. Zdravé ženy ho mohou používat zhruba 2krát týdně, jinak naprosto stačí voda. Ženy náchylné k bakteriálním infekcím či mykózám po intimním mýdle mohou sáhnout častěji.
Vhodné je osprchovat spodní část těla po stolici, je-li to možné. Případně alespoň použít na konečník vlhkou žínku či jednorázový ubrousek (určený pro intimní hygienu). Jinak po použití WC nezapomínejte nikdy na pravidlo otírání směrem zepředu dozadu, tedy od močové trubice ke konečníku, abyste předešly zanesení bakterií z rektální části do pochvy.
>> DOPORUČUJEME: Trápí vás intimní zdravotní problémy? Zeptejte se lékařů online
Co ještě zatěžuje intimní partie?
Nevhodné mytí ale není jedinou příčinou možných zdravotních problémů, byť k nim může velkou mírou přispívat. Přirozené prostředí v pochvě mění také nadměrná vlhkost a zapaření. Jedná se zejména o časté koupání, respektive dlouhé působení mokrých plavek v mezidobí mezi koupáním, nošení těsných kalhot, spodního prádla ze syntetických materiálů a typu tang. Mimo to také vaginu zatěžuje pohlavní styk nebo menstruace.
Vhodná prevence i pomoc při problémech
Kromě odpovídající hygieny je tak vhodné co nejčastěji nosit volnější oblečení z přírodních materiálů a měnit si denně spodní prádlo. S desinfekcí spodních kalhotek může pomoci žehlení. V létě je dobré se v mezičase mezi koupáním převléci do suchého prádla, jiných plavek a podobně. Po pohlavním styku si genitálie ideálně osprchujte vodou. Zvýšenou péči věnujte intimním partiím i během menstruace. Menstruační pomůcky byste měly střídat minimálně třikrát denně, v krvi se mohou množit bakterie a způsobovat záněty.
Několikrát během roku lze také preventivně užívat doplněk stravy Gynimun DUAL Protect, což jsou probiotika, která pomocí několika druhů přátelských kmenů laktobacilů umí harmonizovat jak poševní prostředí, tak střevní ekosystém. V případě lehčích vaginálních problémů, jako je nepříjemný zápach, zarudnutí, pálení nebo jiné mírné nespecifické potíže, lze sáhnout po rychlé pomoci ve formě vaginálních kapslí Gynimun INTIM Protect. Tímto zdravotnickým přípravkem je pak vhodné zakončit i léčbu mykózy (projevující se svěděním a tvarohovitým výtokem) a těžších infekcí, ať už volně prodejnými preparáty nebo přípravky předepsanými lékařem včetně antibiotik. Přátelské bakterie obsažené ve vaginálních probiotikách umí dostat vnitřní ekosystém intimních partií opět do rovnováhy.
Další informace o rychlé pomoci i prevenci gynekologických potíží najdete na Gynimun.cz.