Tým lékařů z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze provedl novou metodu v rámci operace plic. Jde o vyřazení plic z oběhu s využitím mimotělní plíce u šestatřicetileté pacientky, která trpěla těžkou plicní hypertenzí. Operace jí nyní umožnila transplantaci.
Žena byla v prosinci minulého roku převezena do nemocnice, když jí začalo selhávat srdce a z plic vykašlávala krev. Pacientce byla tedy lékaři zavedena mimotělní membránová oxygenace (ECMO), díky které se její stav postupně stabilizoval. Na transplantaci plic ale nebylo její tělo podle vedoucího lékaře intenzivní péče Kliniky anesteziologie Martina Balíka připraveno.
Česká republika je špičkou v transplantologii, loni lékaři transplantovali rekordní množství orgánů
V České republice došlo v loňském roce k největšímu množství transplantací od roku 1961. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) patří Česko v oboru ke světovým velmocem. Celkem v ČR lékaři v roce 2019 transplantovali 865 orgánů.
Lékaři se proto rozhodli dát pacientce čas na zotavení a provedli u ní operaci novou metodou, jež byla na světě provedena zatím pouze u pěti pacientů. Mimotělní plíce momentálně sice pacientku omezuje v pohybu, podle anesteziologa Martina Balíka se jí ale zlepšila funkce pravé srdeční komory a celého organismu.
Přednosta 2. chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie VFN Jaroslav Lindner, jenž byl součástí operačního týmu, vysvětlil na včerejší tiskové konferenci průběh nové metody: „Princip operace spočívá ve vytvoření obchvatu mezi hlavní plicní tepnou, která vede krev ze srdce do plic, a levou síní, kam za normálních okolností přitéká okysličená krev a současně ji zbavuje kysličníku uhličitého. Nahrazuje tak zkrátka plíce.“
Momentálně pacientka čeká na plíce vhodné k transplantaci, což by mělo trvat v řádu pár měsíců, informovala ČTK.