TK k transplantaci
V České republice došlo v loňském roce k největšímu množství transplantací od roku 1961. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) patří Česko v oboru ke světovým velmocem. Celkem v ČR lékaři v roce 2019 transplantovali 865 orgánů.
Paní Vybíralová nebyla podle svých slov nikdy v životě vážně nemocná. O to větší šok pro ní byl, když zjistila, že má problémy s ledvinami. Před třemi lety jí postihla ledvinová kolika a lékaři jí museli vyoperovat ledvinový kámen. Při následné léčbě zjistili, že vše neprobíhá tak, jak by mělo. Ukázalo se, že paní Vybíralová má chronickou poruchu ledvin.
V roce 2018 ji lékař upozornil, aby se připravila na transplantaci. Paní Vybíralová čekala na náhradní ledvinu asi čtyři měsíce. Přišla od zemřelého člověka. „První týden po transplantaci jsem se cítila strašně, pak se to ale začalo zlepšovat. Ze začátku jsem byla hrozně unavená,“ popsala televizi Prima svoji zkušenost.
„Ze začátku jsem se s tím, že někdo musí umřít, neuměla srovnat“ řekla. Časem ale došla k názoru, že umírajícímu člověku lékaři už nepomohou a on může alespoň pomoci někomu jinému být zdravý. Dodala také, že je podle ní transplantace téma, o kterém by se mělo více mluvit.
Transplantační velmoc
Paní Vybíralová představila svůj příběh na dnešní konferenci Koordinačního střediska transplantace nazvané „Valentýnský den pro transplantace“. Spolu s ní se k tématu vyjádřili také ředitel koordinačního střediska, ministr zdravotnictví a přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni.
„My jako Česká republika jsme transplantační velmoc. Patříme mezi prvních deset zemí v počtu transplantací,“ řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).
„Myslím si, že jsme v této oblasti světová špička. Je nutné na to být hrdý, protože někdy vidíme jenom ta negativa, ale české zdravotnictví je skutečně na špičkové úrovni a transplantologie je bezesporu z jedním z oborů, kterým se můžeme chlubit,“ dodal.
„Díky všem, kteří se na těchto číslech, za kterými samozřejmě stojí osudy mnoha pacientů, podílejí v rámci transplantačních center v ČR. Vážíme si toho,“ pochválil práci lékařů a nemocničního personálu ministr.
Ředitel Koordinačního střediska transplantací Miloš Adamec uvedl, že loni zaznamenali nejvyšší počet transplantací od roku 1961. Loni provedly transplantační týmy v České republice celkem 865 transplantací orgánů, nejčastěji to byly ledviny a játra.
„Jsme sice malý stát počtem obyvatel, ale myslím si, že jsme velcí počtem odběrů i transplantací. Skutečně se řadíme k předním evropským zemím, které mají nejlepší výsledky v rámci celé transplantologie,“ pokračoval přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň MUDr. Vladislav Třeška.
„K našim prioritám patří dárci po srdeční smrti. Po dlouhých experimentálních letech jsme tento program jako první v republice otevřeli v roce 2002. Od té doby získalo ledvinu 41 našich pacientů. I když se může zdát, rozhodně to není malé číslo,“ dodal profesor Třeška. Podíl fungujících transplantovaných ledvin v plzeňské nemocici je prý přes 95 %, čekací doba je pak průměrně tři měsíce.