Existují způsoby, jak ušetřit, nebo spíše… jak tolik neutratit. Jak tedy na finance, pokud jedete na dovolenou do zahraničí? Poradíme vám…
Léto se blíží a s ním i cestování do ciziny. Nejlepší je podle odborníků vozit na dovolenou hotovost a mít ideálně dvě karty schované na dvou místech – taková je základní poučka, kterou se v dnešní době řídí už většina Čechů. Pokud jde o platby kartami, čeští turisté s nimi umějí v zahraničí zacházet a nebojí se je používat. Každoročně zaplatíme za nákupy kartou v cizině až desítky miliard korun, nejvíc právě během letních měsíců. Průměrně pak utratíme v přepočtu asi tisíc korun za jeden nákup.
Proč dvě karty i hotovost?
Platba kartou u obchodníků je zdarma a měla by být i výhodnější než výměna hotovosti ve směnárně. „V praxi se ale ukazuje, že to není vždy pravda – kurz, který nám nabídne směnárník, je někdy lepší než kurz, který nám stanoví vydavatel karty (kurz, kterým se odečtou prostředky z našeho účtu po zaplacení kartou),“ tvrdí ve své knize Konec finančních negramotů v Čechách Patrik Nacher. Z toho tedy vyplývá, že při cestě do zahraničí je třeba mít jednak ideálně dvě platební karty od dvou různých asociací (MasterCard, VISA) a jednak hotovost. Tu lze směnit právě ve směnárnách většinou bez poplatků a zpravidla s lepším kurzem než třeba v bance.
Dvě karty se vyplatí mít i z toho důvodu, že vám někteří obchodníci určitý typ karty nevezmou.
Karty pak schovejte na více místech: jednu můžete mít v peněžence, druhou uložte jinam. Odborníci také doporučují mít například jen jeden účet na dovolenou, kde nebudete mít uložené všechny své úspory. Každopádně je lepší v zahraničí používat kartu k účtu, kam vám například nechodí výplata – v případě odcizení karty pak nehrozí vysoké ztráty. A pokud se opravdu stane, že kartu ztratíte, stačí, stejně jako v Čechách, zavolat na infolinku a kartu ihned zablokovat.
Jako elegantní řešení pro případnou rezervu může být kreditní karta, kde nemáte žádné úspory, naopak máte možnost využít peníze banky. Ty ale pak musíte asi do 6 týdnů po zaplacení kartou vrátit, abyste neplatili žádné úroky – kreditní karta je totiž forma půjčky.
Hotovost na drobné platby i do rizikových míst
Vyměňte si hotovost na případné nenadálé události a na platby, o kterých víte, že budete potřebovat platit hotově (spropitné, toalety, suvenýry, ovoce na tržišti apod.). „Bez hotovosti se samozřejmě v cizině neobejdete, zvlášť pro takové drobné platby počínaje parkováním a konče spropitným v restauraci,“ radí finanční odborník Michal Koubek z Prima-Rádce.cz.
To, jestli si vzít kartu, nebo raději používat hotovost, záleží také na tom, kam jedete. V některých státech či místech je naopak nutné používat hotovost z hlediska bezpečnosti, protože při použití platební karty je v dané lokalitě zvýšené riziko jejího zneužití.
Směnárna může být výhodnější než banka
Pokud jde o výměnu valut, bezpečně můžete valuty vyměnit ve směnárně nebo v bance. Na ulici se jedná o riskantní záležitost. Ve směnárně máte často možnost vyměnit valuty bez poplatku, navíc s lepším kurzem – banky si poplatky většinou účtují. Nicméně v letních měsících některé z nich nabízejí také „bezpoplatkový“ režim. Kurzovní lístek může být pro vás nepřehledný. Chcete-li vyměnit české koruny za zahraniční měnu, hledejte sloupec označený „valuty prodej“. Pokud budete potřebovat vyměnit větší obnos peněz, až několik desítek tisíc korun, můžete využít tzv. VIP kurz. Nicméně v některých směnárnách můžete natrefit i na výhodnou akci, kdy dostanete lepší kurz i při běžné výměně.
Výběr z bankomatu je drahý
Za výběr z bankomatu se v cizině často platí nemalé poplatky. Jsou ale i banky, které nabízejí i výběry ze zahraničního bankomatu zdarma. Ale pozor! Je zásadní, jakým kurzem vydavatel karty transakci zaúčtuje (kolik se vám odečte z účtu). U výběru bez poplatku můžete mít horší kurz, takže nakonec zaplatíte více než při výběru z bankomatu s poplatkem. Rada, jak se zachovat a rozhodnout, je v tomto případě těžká: „Chtít po lidech, aby se nejen dívali do sazebníku, zdali daná banka či vydavatel karty má, nebo nemá poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí a jak vysoké, ale ještě aby zkoumali, jaký kurz, v porovnání s jinými finančními institucemi, se používá, je vskutku nereálné,“ říká Nacher. Ideálně se tak snažte výběr z bankomatu maximálně omezit. Když už, tak raději jednou vyberte například 100 eur než 2 × 50 eur.
Bankomat bezpečnější než ulice
Výběr z bankomatu v cizině je ovšem bezpečnější než například kupovat valuty na ulici. „Když jdete do bankomatu a vyberete si lokální měnu, tak máte garanci, že máte peníze oficiální, kdežto když to vyměníte někde na ulici, tak můžou být peníze falešné,“ varuje výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán.
Pozor na službu DCC
V rámci plateb v zahraničí, ať už jde o výběr z bankomatu, nebo platbu kartou u obchodníků, je vhodné zmínit ještě službu DCC (Dynamic Currency Conversion), což znamená výdej nebo platbu rovnou po přepočtu na danou měnu. Tato služba je většinou zpoplatněna celkem vysokou částkou a kurz není pro klienty příliš výhodný.
Autorka: Ivana Kropáčková