Co když dítě vypije čisticí prostředek nebo sní léky či bobule z keře u hřiště? Přehledně různé příklady otrav a jak se v dané situaci zachovat...
Otravy stále patří mezi velmi časté úrazy dětí. Především batolata jsou nejvíc ohrožena – rády cokoliv zkoumají a ochutnávají. Nicméně riziko se může týkat i starších dětí. Co je doma ohrožuje? Může se jednat nejen o čisticí přípravky a saponáty, nebezpečné jsou především léky zapomenuté na stole, ale také některé pokojové květiny. Venku pak lákají k ochutnání bobule z jedovatých rostlin či houby. Pokud jde o otravy rostlinami, v posledních letech podle statistik Toxikologického informačního střediska (TIS) jejich počet vzrostl. Především v letních měsících, kdy se při ochutnávání plodů ve volné přírodě může stát, že si jedlou rostlinu spleteme s prudce jedovatou…
Mléko? Není univerzálním pomocníkem
Ačkoliv v řadě případů se obecně říká, že se má podávat v případě otrav mléko, není to tak úplně pravda. „Mléko není univerzálním antidotem (protijedem), jak se stále traduje. Požití v malém množství cca 1 - 2 dcl je možné u žíravin, dále například u dvojmocné soli rtuti, fluoridů… Ale je kontraindikováno při požití organických rozpouštědel, jako je například benzín, petrolej,“ říká lékařka Lucie Lischková z TIS a Kliniky pracovního lékařství VFN. U saponátů pak podle ní platí obecné doporučení podat tekutinu v malém množství po doušcích. A tou může být voda, čaj, ale i mléko. Nehodí se šumivé nebo výrazně kyselé ovocné nápoje.
Živočišné uhlí jako povinná výbava
Účinné je v řadě případů naopak živočišné (aktivní černé) uhlí. To je považováno za univerzální protijed, který by podle doporučení TIS měly mít všechny domácnosti, zejména ty, kde vyrůstají malé děti, vždy v lékárničce. Optimální je mít v zásobě pro každé dítě v rodině jedno balení přípravku (například Carbosorb či Carbotox). V řadě případů podání několika tablet aktivního uhlí laikem zamezí podle TIS rozvoji příznaků otravy, nebo alespoň průběh otravy zmírní. „Váže velmi dobře toxiny z rostlin, hub, je účinné při lékových otravách, ale vždy záleží na konkrétní situaci. Pokud se jedná o léky s nízkou toxicitou, pár bobulek ne příliš závažné rostliny, postačí jen několik tablet živočišného uhlí. V závažných případech je lékařem podávána vysoká dávka sondou,“ vysvětluje doktorka Lischková. Ale opět, stejně jako u mléka, ne vždy má prý podání živočišného uhlí smysl. Neváže totiž například železo, olej, ropné deriváty ani alkohol, a nesmí být podáno po požití korozivních-leptavých látek (například přípravků na čištění potrubí obsahující hydroxidy či některých přípravků proti vodnímu kameni do WC s obsahem kyselin).
Mléko není univerzální protijed, několik doušků může pomoci například při vypití saponátu či žíraviny. Stejně tak lze podat vodu nebo čaj... Zdroj: pixabay.com
Důležitá telefonní čísla
Při akutní otravě je tak vhodné volat v první řadě právě Toxikologické informační středisko, které má databáze chemických přípravků a také přístup do toxikologických databází. Pro rodiče i lékaře jsou k dispozici dvě non-stop telefonní linky, na kterých mohou vzniklou situaci konzultovat. Do mobilu si tak pro všechny případy uložte následující čísla na TIS:
224 919 293 a 229 915 402
Život ohrožen nebývá
Ročně na Toxikologické informační středisko zavolá přes deset tisíc lidí, v loňském roce se víc než polovina hovorů týkala dětí. Nejvíce dotazů je kvůli náhodnému požití nežádoucí látky. Přímé ohrožení na životě dítěte ale není v těchto případech časté, spíš dochází k následkům v podobě problémů se zažíváním. „Nejčastěji děti požívají léky, poté chemikálie, rostliny a nakonec houby. Většina požití naštěstí nevede k závažnému poškození zdraví, nejčastěji se opravdu jedná o podráždění trávicího traktu (nevolnost, průjem, zvracení),“ doplňuje Lucie Lischková. V případě starších dětí v pubertě pak TIS podle ní ale často řeší i sebevražedné pokusy.
Přehledně: Nejčastější otravy a co dělat
V předchozím textu již bylo naznačeno, kdy jaké prostředky je obecně vhodné podat. Tady ještě uvádíme přehledně postupy konkrétních nejčastějších otrav dle odborných příruček vydaných pracovníky TIS.
Léky
Zjistěte chybějící množství léku, uvědomte si dobu, kdy mohlo k požití dojít a poslední váhu dítěte a kontaktujte okamžitě TIS nebo lékaře.
Bez porady s TIS nevyvolávejte zvracení. Tento zákrok má svá rizika a omezení, často není nutný, někdy neúčinný a někdy více nebezpečný, než požitý lék nebo jeho dávka.
Ve většině případů je vhodné spolupracujícímu dítěti podat aktivní uhlí (3 - 10 černých tablet rozpuštěných ve vodě, džusu, ovocné dřeni a podobně).
Pokud dítě už má příznaky otravy, laická první pomoc spočívá v péči o zachování základních životních funkcí a ochraně před komplikacemi (například zranění pádem, vdechnutí zvratků a podobně) do chvíle, kdy je předáno do rukou zdravotníků.
Děti nejčastěji sní léky rodičů či prarodičů. Podejte dítěti 3 - 10 tablet aktivního uhlí, rozdrceného a rozmíchaného ve sklenici vody, džusu nebo čaje. Zjistěte přesný název přípravku a vyhledejte lékařskou pomoc nebo kontaktujte TIS... Zdroj: pixabay.com
Saponáty
V případě konzumace saponátu (například na nádobí, podlahy, dlaždice) celková otrava nehrozí.
Co dělat?
„Doporučujeme podat nejméně jednu čajovou lžičku některého z protipěnivých přípravků s účinnou látkou simetikon (např. SAB SIMPLEX suspenze, nebo 1/2 až 2 čajové lžičky přípravku Espumisan v kapkách)“ radí lékařka Lucie Laschková.
Dítěti lze podat po doušcích nebo lžičkách i nevelké množství vody, mléka nebo čaje. Nevhodné jsou šumivé nápoje. Význam nemá ani živočišné uhlí, pěnu v žaludku ze saponátů neváže.
Nesnažte se vyvolávat zvracení, aby nedošlo k vdechnutí pěny, která se po požití saponátu vytvoří v zažívacím traktu. Samovolné zvracení či průjem nicméně otravu saponátem často doprovází. Případné vdechnutí pěny a rozvoj zápalu plic by se projevilo kašlem, pokašláváním, teplotou. V případě nevolnosti a zvracení předkloňte dítěti hlavu, takto lze vdechnutí pěny zabránit
V případě následných potíží kontaktujte lékaře nebo TIS.
Tablety do myčky, prášky na praní
Prášky a tablety do myčky na nádobí obsahují kromě saponátové složky další látky, například uhličitan sodný, silikáty a podobně, které mají alkalickou (zásaditou) reakci a mohou po požití dráždit nebo leptat sliznici i kůži. Saponáty jsou i v prášcích na praní. Mimo to další látky posilující prací, desinfekční či bělící efekt.
Co dělat?
Podat větší množství tekutiny, vodu nebo čaj.
Nevyvolávat zvracení.
V případě požití tablety nebo prášku do myčky podejte dítěti ideálně čaj nebo vodu... Zdroj: pixabay.com
Rostliny, houby
Otrav rostlinami přibývá. Jaké rostliny ohrožují děti nejčastěji? Záleží i na ročním období. Na jaře například konvalinka, z bobulí lýkovec jedovatý (ten je velice jedovatý - po požití 2 a více semen je již nutný výplach, podává se živočišné uhlí a následuje pozorování v nemocnici). „Další velmi závažné rostliny jsou například rulík zlomocný nebo tis, na konci léta období hub, v zimě zase jmelí, vánoční hvězda a nebo sušené houby,“ vypočítává Lucie Lischková. Mezi další rostliny v přírodě, na které byste si měli v jejich sezóně dávat pozor, patří ještě bez černý (syrový), cesmína ostrolistá, čilimník obecný (lidově zlatý déšť), ocún jesenní, oleandr obecný či ptačí zob. Pokojové rostliny, například zamioculcas či diffenbachii, TIS řeší celý rok.
Co dělat obecně v případě jedovatých rostlin?
Vyjměte zbytky z úst.
Dejte napít vodu, čaj či mléko.
Vhodné podat několik tablet živočišného uhlí.
Například v případě požití čilimníku obecného (lidově zlatého deště), rulíku zlomocného nebo cesmíny ostrolisté je vhodné okamžitě vyvolat zvracení a až poté podat aktivní uhlí.
Nejlépe vždy kontaktujte TIS nebo lékaře.
Jde-li o neznámou rostlinu, vezměte sebou do zdravotnického zařízení reprezentativní vzorek rostliny (například větvičku s plody).
Po požití části rostliny s krystaly šťavelanu vápenatého (např. dieffenbachie, zamioculcas zamifolia, spatiphyllum) dát pít velmi chladné tekutiny, větší dítě může cucat led nebo zmrzlinu. Dítě s bolestmi a pálením v ústech patří do nemocnice!
Kvetoucí konvalinka. Plody jsou pak kulaté, červené bobule. Při snědení 1 - 3 bobulí dejte pít vodu, při větším množství podejte živočišné uhlí. Při velkém množství kontaktujte TIS nebo lékaře... Zdroj: pixabay.com
Co dělat v případě hub?
Pokuste se co nejdříve po požití šetrně vyvolat zvracení.
Nedaří-li se zvracení vyvolat, podejte větší počet (8 - 10 i více) tablet aktivního uhlí. Zajistěte zbytky hub, třeba i ze zvratků, a dopravte se s dítětem do zdravotnického zařízení.
Pokud po požití houbového jídla vznikne podezření na otravu, váhání není na místě, je třeba vždy hned jednat. Pokud nelze vyloučit otravu smrtelně jedovatou muchomůrkou zelenou (kterou lze zaměnit například za žampiony nebo zelené holubinky), měli by být vyšetřeni všichni, kteří jídlo z hub jedli. Příznaky otravy po požití této houby nastupují za 6 - 24 hodin po jídle. Na počátku otravy jsou to především opakované průjmy, bolesti břicha a zvracení.
Muchomůrka zelená. Po požití pokus o vyvolání zvracení, podat co nejvíce tablet aktivního uhlí (8-10, lépe více), hodně tekutin. Uchovat zbytky jídla, zvratky nebo průjmovitou stolici postiženého, materiál dopravit spolu s postiženým do nemocnice... Zdroj: pixabay.com
Dezinfekční prostředky
Podle účelu, ke kterému je přípravek určen, mohou obsahovat kyselinu chlorovodíkovou, fosforečnou, alkoholy, chlornan sodný, saponáty ale i hydroxid sodný a další látky. A podle obsahu jednotlivých látek pak může dojít k podráždění nebo až k poleptání sliznice trávicího traktu nebo kůže.
V případě požití zapít vodou nebo čajem, nevyvolávat zvracení.
Při potížích (pálení v ústech, za hrudní kostí, obtížném polykání, slinění, případně zvracení) kontaktujte TIS nebo lékaře.
Přípravky na čištění sanitární techniky
Kromě saponátů mohou tyto prostředky obsahovat různé množství chlornanu sodného, peroxidu vodíku nebo kyselin. U těchto přípravků je velmi důležité uvést při kontaktu s TIS nebo lékařem přesný název, případně složení uvedené na etiketě. Některé látky pouze dráždí trávicí trakt, jiné ale mohou leptat.
Co dělat?
Po požití nevyvolávat zvracení, nepokoušet se o neutralizaci.
Podat sklenici vody nebo mléka, kontaktovat TIS nebo lékaře.
Při nadýchání se výparů chloru ihned postiženého umístit na čerstvý vzduch.
Benzín, ředidlo, petrolej (přípravky na bázi organických rozpouštědel)
Nevyvolávejte zvracení, je velké riziko vdechnutí kapaliny do plic.
Nedávejte pít mléko!
Vyhledejte lékařskou pomoc, přípravek i s obalem vezměte sebou.
Pokašlávání nebo přetrvávající kašel po nehodě je známkou, že došlo ke vdechnutí tekutiny do plic.
Kyselina, hydroxid sodný - louh (žíraviny)
Ať už se jedná o kyseliny nebo louhy, do této skupiny patří prostředky na čistění sanitární keramiky, krbů, odpadů či odstraňování vodního kamene. Téměř pětina dotazů se týká právě těchto dráždivých a korozivních látek, které děti náhodně vypily.
Co dělat?
Pokud se dítě nebrání, okamžitě mu dejte mu napít sklenku vody, mléka nebo čaje.
Ústa vypláchněte pitnou vodou.
Nepodávejte aktivní uhlí!
Nevyvolávejte zvracení, opětovný průchod jícnem by mohl způsobit ještě větší poleptání.
Nesnažte se neutralizovat požitou látku.
Dítě transportujte do zdravotnického zařízení, při velkých potížích přivolejte lékařskou pomoc. Vždy pro lékaře připravte nebo mějte sebou přípravek, který dítě ochutnalo, i s originálním obalem.
Prevence
Otravám malých dětí lze ve většině případů předejít. Zásadní je důkladná prevence:
- Vždy je třeba ukládat chemické a jiné nebezpečné přípravky včetně alkoholu mimo dosah dětí. Ty jsou totiž velmi šikovné a jsou schopny vše otevřít.
- Pozor na lékovky, kde se dá tableta velmi lehce vyjmout.
- Vyplatí se uchovávat na nepřístupném místě všechny léky, i ty, o kterých si myslíme, že jsou neškodné (vitaminy, sirupy na kašel apod.) Pokud je dítě nemocné a musí užívat léčivý přípravek, nenazývat lék pamlskem. Dále pozor na sirupy/kapičky. „Velmi často se setkáváme se záměnami přípravků od rodičů,“ varuje Lucie Lischková.
- Čisticí prostředky a hnojiva kupujte v obalech s bezpečnostním uzávěrem.
- Odpadkový koš by měl být pro malé děti nedostupný.
- Nepřelévejte chemikálie do neoriginálních obalů, zejména do lahví od nápojů.
- Skladujete-li nebezpečné přípravky ve sklepě, komoře či garáži, dítě by do nich samo nemělo mít nikdy přístup.
- Jedovaté pokojové rostliny dejte do výšky nebo úplně pryč.
- Nesbírejte houby a rostliny, které zaručeně neznáte.
Kdy není strach na místě?
Časté dotazy jsou podle Lucie Lischkové i na silikagel (v podobě kuliček, krystalků) v produktech jako přípravek proti vlhkosti, který ve chvíli nepozornosti zvídavé dítě snadno vyloví z krabice od nových bot. Tady ale není třeba se obávat. Silikagel je netoxický. „Jediné určité riziko může být, pokud by byla kulička vdechnuta, například u velmi malých dětí,“ uzavírá lékařka.
Další podrobné rady můžete najít v příručce Dětské otravy a na webových stránkách Toxikologického informačního střediska.