Letos v květnu vláda schválila zákon proti týrání zvířat, který definuje a zakazuje množírny. Je to krok správným směrem, nicméně nejde o zákon všemocný. Chovatelé si totiž našli způsob, jak ho jednoduše obelstít a v množení zvířat pokračovat dál. Obchod s domácími mazlíčky tedy stále neskončil.
Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání je krok správným směrem. Situace s množírnami se řeší a je to cesta, jak zvířatům pomoci. Množírny ale pokračují stále dál. „Zákonem je vlastně nejde jen tak zrušit, protože většinou fungují v ilegalitě a profitují díky lidem, kteří si koupí zvíře bez prověření prodejce. Každý vrh pak představuje balík bankovek do množitelovy kapsy. Velmi by pomohlo, kdyby se stávající legislativa skutečně dodržovala, k čemuž by mohlo přispět zvýšení pravomocí Státní veterinární správy,“ uvedla k problematice Jana Menčíková z Obránců zvířat.
Zákon říká, že chovatelé, kteří zvířata prodávají, nebo ti, kteří mají tři a více fen, musí do půl roku zavést evidenční listinu. Předtím zavedla veterinární správa novelu o registraci chovatele, pokud měl více jak pět fen. Jenže množitelé na to vyzrají tak, že na sebe napíší čtyři feny a ty další na ostatní členy rodiny. Nebo na někoho, kdo je jim blízký. Vyhnou se tak registracím psů. To je jen jeden z mála způsobů, jak zákon obejít. Samotná registrační povinnost je tedy velkým problémem, chovatelé ji často ignorují, uvedli Obránci zvířat.
Lidé by měli chtít vidět prostředí, ve kterém zvíře vyrůstá. Není to ale jen tak jednoduché. Množitelé psů totiž umí i tuto skutečnost obejít. Zvířata prodávají přes překupníky, kteří jim ukáží jiné prostředí, a tak zájemce o zvíře „naletí“. „Útulky a depozita praskají ve švech, proto je ideálním řešením rozhodně adoptovat zvíře právě odtud. Jedině tak se může člověk vyhnout nechtěnému podporování množíren,“ okomentovali obránci.
Množení zvířat stále pokračuje Zdroj: foto pixabay
Udaní je také zbytečné
Lidé si množíren často všímají a jednoduše je nahlásí. Tím vzniká další finta a strategie na obcházení norem. Chovatelé totiž dostanou zprávu o kontrole předem, a tak se na návštěvu připraví a vše uvedou do pořádku. „Mohou tak zvířata na nějaký čas přemístit jinam, kontrola nic nenajde a všechny předpisy jsou tak zbytečné,“ dodala Menčíková.
Jak poznat množírnu?
Obránci zvířat nedoporučují řídit se tím, zda má nebo nemá zvíře průkaz původu. Množírny totiž mají fintu i na to, jak mít zvíře s „papíry“.
Doporučení:
„Lidé by si měli při nákupu zvířete prodejce dobře prověřit.
Nenaletět na líbivé inzeráty plné superlativů.
Nenechat si zvíře dovézt někam k obchodnímu centru.
Měli by chtít vidět prostředí, odkud zvíře pochází," uvedla Jana Menčíková.
Aneta Šimečková