Na internetu se objevil podivný lék. Jmenuje se Parasinea a má mít zázračné účinky proti parazitům. Propaguje ho vědecká kapacita z přední české parazitologické laboratoře. Problém je, že v centru nikoho takového neznají.
Odborníka takového jména najdete jen na webových stránkách, kde se přípravek propaguje. Když si stránku prohlédnete, zjistíte, že si můžete lék pořídit samozřejmě za velmi výhodnou cenu, ale už tam nenajdete jiné zásadní informace, jako například, kdo je výrobce anebo třeba, kolik léku jedno balení obsahuje. A co se týče složení, i přes veškeré velkými písmeny uváděné přírodní produkty, to asi také žádný zázrak nebude.
„V prvé řadě pravděpodobně se bude jednat jenom o nějakou látku, která vám nijak neublíží, pravděpodobně tam nic nebude, takže to je ten klasický podvod jenom vydělávání peněz, anebo nějakou aktivní látku může skrývat, která ale může být v jiném dávkování, než je doporučené, a může nám opravdu ublížit,“ říká parazitolog Roman Kuchta.
Parazitologové se s podobnými prostředky setkali už několikrát, dokonce podali i trestní oznámení na neznámého pachatele, ale jak sami říkají - je to jako plácnutí do vody. Inzerenti totiž podávají svoje inzeráty prostřednictvím zahraničních serverů a na ty je naše právo krátké. Spolupracují proto se Státním ústavem pro kontrolu léčiv.
„Státní ústav pro kontrolu léčiv v minulosti zprovoznil webové stránky přímo k nelegálním lékům www.nebezpecneleky.cz, kde nám lze také nahlásit podezření na nelegální nabídku. Každý podnět je poté prověřen. Hlásit takové podezření lze i přes naše ostatní webové stránky,“ říká mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Hana Pavlíčková.
Do osudu přípravku jako je Parasinea a jemu podobné, by kromě Státního ústavu pro kontrolu léčiv mohla zasáhnout i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Ta má totiž pod placem doplňky stravy. To jsou doplňky, které mohou prospívat zdraví, ale neobsahují účinnou látku. Tu mohou obsahovat pouze léky.
„Není možné u doplňků stravy uvádět, že léčí. Je pouze možné deklarovat určité zdravotní účinky, nicméně musí se jednat o schválené tvrzení pro konkrétní látku, která je v doplňku stravy obsažena,“ říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.
A tady zřejmě padla kosa na kámen. Na samotné tubě totiž výrobce uvádí, že Parasinea je doplněk stravy, ale na webových stránkách přitom několikrát velkými písmeny píše, že Parasinea je lék. Mnohé zájemce tak může uvádět v omyl a podle odborníků by se dokonce mohlo jednat o podvod.