Americká kosmická agentura NASA uvedla, že její přítomnost na Měsíci nemá být pouze „show“. Díky nejnovějším technologiím inženýři doufají, že se jim podaří vytěžit a přivézt na Zemi některé přírodní zdroje z měsíčního povrchu, případně z dosažitelných asteroidů, informoval server Daily Mail.
NASA začne zkoumat proveditelnost těžby ve vesmíru pomocí robotických roverů a těžebních technologií v rámci programu Inovativní pokročilé koncepty NASA (NIAC). Tento měsíc dostala agentura zelenou pro první dva koncepty misí.
Těžba nezávislá na zdrojích ze Země?
„Ženeme se za novými technologiemi napříč naším vývojovým portfoliem, které by mohly pomoci k hloubkovému průzkumu vesmíru méně závislému na Zemi, za využití zdrojů z Měsíce i mimo něj,“ uvedl v prohlášení Jim Reuter z ředitelství vesmírně technologických misí agentury NASA.
NASA investuje dva miliony dolarů (zhruba 45 milionů korun) do každého z obou projektových návrhů, které mají prostudovat a navrhnout technologie a jejich implementaci během následujících dvou let. O návrhy se postarají týmy Joela Sercela z GransAstra Corporation a Williama Whittakera z Cernegie Mellon University.
Důležitost nejmodernějších roverů a optická těžba
První projekt nazvaný Skylight by měl prostudovat nasazení měsíčních roverů (pojízdných robotických vozítek). Rovery a jejich technologie by měly být schopny analyzovat morfologii kráterů na Měsíci a být dostatečně sofistikované k tomu, aby dokázaly zhodnotit, zda krátery obsahují jeskyně, průhledy nebo možné cesty ke slanění. Dále by studie měly pomoci v návrhu rychlejších autonomních roverů, protože ty současné jsou příliš pomalé.
„Planetární jámy jsou vizionářskými destinacemi pro průzkum a vědu,“ uvádí se v popisu projektu. „Jsou vstupními branami do jeskyní, které nabízejí útočiště pro lidská obydlí a stopy starověkého života na Marsu.“
V rámci druhého projektu se má vytvořit to, co vědci nazývají technologií „optické těžby“, která by využívala sluneční světlo soustředěné na povrchu Měsíce. Sutiny z těžby by pak podle projektu byly umístěny do nafukovacího vaku.
Navyšování investic v souvislosti s návratem na Měsíc
Zvýšené financování budoucích technologií přichází v souladu s důrazem návratu NASA na Měsíc v rámci velmi očekávané mise zvané Artemis. Tato mise má zahrnovat 37 samostatných startů během jednoho desetiletí a vyvrcholit výstavbou měsíční základny do roku 2028. Alespoň se to psalo v dokumentech, které v dubnu unikly.
Plán také vyzýval k vybudování lunární „Brány“ – vesmírné stanice a trasového bodu po cestě na Měsíc, která by měl být hotova do roku 2024.