Násilí a agrese je pro zdravotníky velkou hrozbou. Učí se, jak na takové situace reagovat

Násilí ve zdravotnictví je na denním pořádku. Až 90 % zdravotníků v České republice je terčem fyzického nebo verbálního násilí. Nejlepším řešením je, podle lektora zdravotníků Jaroslava Pekara, útěk. Podle jeho nedávného průzkumu se každý třetí zdravotník brání. Ve svých kurzech se je tak snaží naučit, jak na podobné situace reagovat.

Ve zdravotnictví je násilí podle expertů z Aesculap Akademie podceňovaný jev. Nejen u nás, ale i v USA a západní Evropě je agrese ve zdravotnických zařízení velice častá. Některé nemocnice dokonce instalují detektory kovů, aby zabánily případnému konfliktu. „V Česku je současná tragická událost v Ostravě po březnové střelbě ve FN Královské Vinohrady už druhým útokem střelnou zbraní. I ze zpráv ze zahraničí vyplývá, že jde o trend. Je na místě se velmi rychle začít zabývat účinnou prevencí, “ říká autor výzkumné studie Mgr. Jaroslav Pekara Ph.D. z Aesculap Akademie.

Agrese je na denním pořádku

Podle výzkumné studie Jaroslava Pekara z Aesculap Akademie je terčem fyzického útoku 206 zdravotníků z 896 zapojených. Deset z nich bylo napadeno fyzicky a zraněno. Zdravotníci navíc dodali, že je pro ně agrese pacientů na pracovišti velkou hrozbou. To potvrzuje i průzkum z roku 2018, kterého se zúčastnilo 6235 zdravotníků ze 155 českých nemocnic. Dotázaní jako největší hrozbu uvedli syndrom vyhoření (22,3 %) a hned potom agresivitu pacientů (22,2 %). Proto Aesculap Akademie pořádá kurzy, které mají učit doktory, zdravotní sestry a další zdravotníky, jak na agresi reagovat.

Nejen pacienti, ale i příbuzní slovně napadají personál v nemocnici. „Řekl mi, abych se podívala na sebe, že jsem tlustá jako kráva,“ popsala všeobecná sestra z dialyzačního střediska. Nejen ona, ale i další se s urážkami setkávají.

Kurzy Aesculap Akademie

Až polovina zdravotníků podle průzkumu akademie reagovala na agresi klidně. Každý pátý se pokusil útéct. „V případě mimořádné fyzické agrese například se zbraní v ruce je nejlepším řešením útěk,“ uvedl Jaroslav Pekara. Od roku 2016 Akademie uspořádala přes dvě desítky kurzů a snaží se prakticky popsat, jak správně reagovat. Lektor ale dodal, že reálná situace je pak vždycky jiná. Účinnou prevencí násilí je i sdílení zkušeností s ostatními zdravotníky, kteří se s podobným jednáním pacientů už někdy potkali.

Tagy: