Nástupce Davida Davise už je jasný. Novým ministrem pro odchod Spojeného království z Evropské unie se stal čtyřiačtyřicetiletý poslanec Dominic Raab. Podle The Times má bývalý právník dokonce české kořeny. Jeho jmenování schválila už královna.
Po okamžité rezignaci Davida Davise se novým ministrem pro odchod Spojeného království z Evropské unie stal čtyřiačtyřicetiletý poslanec Dominic Raab, jehož životopis zahrnuje diplom z práv na Oxfordu a doktorát z Cambridge. Nějaký čas pracoval pro právní firmu Linklaters. Ve svém mládí strávil zhruba půl roku v izraelském kibucu a půl roku mezi Palestinci.
Rodák z Buckinghamshire má navíc ve svém původu i českou stopu. Jeho otec je totiž český žid, který jako dítě s rodiči v roce 1938 utekl před nacisty. Podle informací The Times po čase vystudoval střední školu a pracoval jako manažer pro britský řetězec Marks & Spencer. Většina jejich příbuzných zemřela při holokaustu.
V Londýně v sobotu protestovali odpůrci Brexitu. Uplynuly dva roky od referenda
Tisíce odpůrců Brexitu se shromáždilo v sobotu v ulicích Londýna, aby vyjádřily svou podporu novému referendu o vystoupení z Evropské unie. Už uplynuly dva roky od hlasování, kde se 52 procent obyvatel Velké Británie přiklonilo k opuštění evropského bloku.
Jeho úkolem bude vyjednat co nejlepší podmínky brexitu
Na přelomu tisíciletí pracoval pro hlavního palestinského vyjednávače při uzavírání mírových dohod mezi Izraelem a Palestinci v Oslu. Po roce 2000 pak Raab byl v Haagu šéfem týmu britského velvyslanectví, který se snažil dostat před soud válečné zločince. Po návratu do Londýna pracoval jako poradce pro izraelsko-arabský konflikt, Evropskou unii a pro Gibraltar.
Od roku 2006 pracoval jako šéf administrativy tehdejšího stínového ministra vnitra Davise. O čtyři roky později byl zvolen poprvé zvolen do parlamentu. Od té doby vystřídal posty na ministerstvu spravedlnosti i ministerstvu pro bytovou výstavbu a místní správu. Jeho nynějším úkolem bude dojednat pro Británii co nejlepší podmínky pro odchod z Evropské unie.
Raab bude muset hned od začátku zúročit vyjednavačské zkušenosti
Jenže na to, jak by „rozvodová“ dohoda měla vypadat, v britské vládě panují poněkud rozlišné pohledy. Důkazem je i odchod jeho předchůdce Davise. Ten, jako představitel takzvaného tvrdého brexitu, nesouhlasil například s plánem britské premiérky Theresy Mayové, která hodlá respektovat unijní podmínky například v průmyslové a zemědělské výrobě.
Navíc Raab nastupuje do funkce ve chvíli, kdy bude parlament probírat výsledky jednání vlády o dalším postupu brexitu. Část konzervativců ho chce kvůli nedostatečné tvrdosti shodit ze stolu. Nový ministr tak bude muset hned od začátku využít veškeré své vyjednavačské zkušenosti.
Evropské komise náhlý odchod dosavadní tváře vyjednávání nekomentovala. Mluvčí komise Margaritis Schinas novinářům uvedl jen to, že i nadále britské straně k dispozici jako EK, tak i její vyjednávací tým. Další vyjednávací kolo je naplánované do Bruselu na příští týden.