OSN chce zabránit dalšímu velkému vymírání druhů. Proto chystá radikální kroky. Návrh dohody by měl zvrátit očekávanou zkázu biodiverzity. Kdyby k ní došlo, mohlo by to podle odborníků ovlivnit i lidskou existenci. Hrozí nedostatek pitné vody a nestabilní klima.
Organizace spojených národů usiluje hlavně o to, aby nedošlo k takzvanému šestému hromadnému vymírání druhů v dějinách planety. Do roku 2030 by OSN chtěla maximálně ochránit a obnovit faunu a flóru, které mají pro lidstvo zásadní význam.
Návrh dohody, neboli Konvergenci OSN o biologické diverzitě, by měly země světa přijmout na říjnovém summitu OSN v Číně. Problém je ale v tom, že státy nesplnily cíle ani z předchozího desetiletí. Proto bude splnění těch dalších o to obtížnější.
Návrh má celkem dvacet bodů a obsahuje například omezení světového znečištění plastem. „Je to velice povzbuzující. Ale konečné znění návrhu musí být ještě pozměněno. Musí brát v potaz i finanční a právní možnosti,“ uvedl ředitel Kampaně za přírodu Brian O´Donnell pro The Guardian.
Náslendé kroky
Konvergence OSN předpokládá i aktivní účast domorodých obyvatel na rozhodování o biodiverzitě. Do roku 2030 chce, aby byl legální a udržitelný obchod s divokými zvířaty. Součástí je navíc i rámec jiného fungování společnosti. Organizace chce docílit toho, aby si lidstvo do roku 2050 biodiverzity vážilo a samo ji chránilo.
Za novou dohodou stojí i spolupracovník časopisu National Geographic Eric Sala. „Pokud máme zabránit vyhynutí jednoho milionu druhů a zániku systému života, musíme zejména chránit přírodu, která není člověkem dotčena,“ řekl pro The Guardian s tím, že by mělo být uchráněno především 30 procent půdy a oceánů.
Zkáza ekosystému ohrožuje lidskou existenci. Lidská činnost ovlivňuje především korálové útesy, deštné pralesy a další důležité ekosystémy. Pokud by nedošlo k ochraně přírody, mohlo by dojít k fatálním následkům, jako je nestabilní klima či nedostatek vody.