Šlachta: Z policistů cítím zoufalství, Rakušan je arogantní. Kritiky se nebojí, oponoval Letocha
oceány
Výpis příspěvků ke štítku „oceány“
Oceány čelí trojité hrozbě. Vědci varují před vymíráním mořských druhů i častějšími hurikány
Světové oceány čelí podle deníku The Guardian hned trojité hrozbě: Extrémnímu oteplování, úbytku kyslíku a okyselování. Klimatologové varují, že změny v oceánech mohou způsobit vymírání mořských živočichů či zhoršit dopady hurikánů.
Přelomová smlouva má ochránit oceány: Státy OSN ji schválily až po patnácti letech
Členské státy OSN v pondělí schválily mezinárodní smlouvu o ochraně oceánů. Smlouva označovaná odborníky i politiky za přelomovou má pomoci zachovat mořskou biodiverzitu a zajistit její udržitelné využívání. O smlouvě se jednalo 15 let. Schválení ocenil generální tajemník António Guterres, Rusko vyjádřilo výhrady navzdory přijetí konsensem.
Uživí nás Země? Při současném drancovacím tempu budou lidé potřebovat dvě planety
Kdyby chtělo lidstvo pokračovat v současném životním stylu a drancovalo by přírodní bohatství stále stejným tempem, potřebovalo by k uspokojení potřeb 1,8 planety Země. To znamená, že lidé žijí na dluh – za posledních třicet let využili celou třetinu celkových zdrojů na planetě. Co s tím?
Tučňáci a tuleni v ohrožení. Obří kra odtržená od Antarktidy může uvíznout u pobřeží
Největší ledová kra známá pod názvem A-68 se posouvá k ostrovu Jižní Georgie, britskému zámořskému území v jižním Atlantském oceánu. Podle portálu BBC existuje možnost, že ledový kolos, který je podobně velký jako Moravskoslezský kraj, uvízne u pobřeží ostrova o přibližně stejné velikosti. V tom případě by mohl vážně ohrozit tamní tučňáky a tuleně.
Tuna a půl a přes pět metrů. Vědci odchytili obří samici žraloka, je jí 50 let
Vědci pracující ve vodách u pobřeží Nového Skotska v Kanadě odchytili obrovského žraloka bílého, který váží 1606 kilogramů a měří přes pět metrů. „Královně oceánu“, 50leté samici dali jméno Nukumi.
Kdy se lidstvo utopí a proč za to mohou letadla? Fakta o růstu hladiny oceánů
Hladiny světových oceánů se od roku 1880 v průměru zvedly o 23 centimetrů. Faktory jako tání ledovců, rozpouštění ledových příkrovů a globální oteplování způsobily, že je v současné době tempo růstu hladin oceánů zhruba 3,2 milimetru za rok. Jak proti tomu bojovat? A které státy by bez včasné reakce mohly brzy zmizet z mapy?
Oceány plné roušek a rukavic. Kam s plastovým odpadem po pandemii?
Chirurgické roušky, rukavice, pytle a obleky. Výroba ochranných pomůcek na světě výrazně zvýšila produkci plastů a dalšího odpadu. Lidé si stěžují na nepořádek v ulicích a experti se bojí, že globální snaha o redukci plastů přijde kvůli pandemii vniveč.
Návrh dohody OSN: Do konce desetiletí by měla být chráněna třetina světových oceánů
OSN chce zabránit dalšímu velkému vymírání druhů. Proto chystá radikální kroky. Návrh dohody by měl zvrátit očekávanou zkázu biodiverzity. Kdyby k ní došlo, mohlo by to podle odborníků ovlivnit i lidskou existenci. Hrozí nedostatek pitné vody a nestabilní klima.