Přestože topná sezona právě skončila, dřevo se v lesích ztrácí dál. Například na Berounsku zloději odvezli z lesa kulatinu za desetitisíce korun.
Jeden z posledních případů se stal u Bratronic na Kladensku. Zloději tam z lesa ukradli 37 kubíků dřeva a způsobili škodu za více než 76 tisíc korun. „Toto dřevo nebylo určené na topení, ale na další zpracování, zřejmě třeba nábytku. Tudíž se domníváme, že tato krádež byla provedena na objednávku,“ uvdela pro zpravodajství FTV Prima mluvčí Policie ČR v Berouně Marcela Pučelíková.
Se zloději má zkušenosti i pan Bureš z Praskoles u Berouna. Kulatinu mu z pozemku odvezli už několikrát. „V nedávné době se nám ztratilo dříví z celého stromu i dříví, které bylo už nařezané a připravené na odvoz k otopu,“ popsal okradený majitel dřeva.
Podle kriminalista Pavela Kincla mají krádeže dřeva na svědomí především organizované skupiny. „Tyto organizované skupiny používají nákladní buď vozidla z půjčovny nebo vlastní vozidla s rukou, kterými potom nepozorovaně naloží větší množství dřeva,“ vysvětlil kriminalista s tím, že lupiči pak odjíždějí aniž by vzbudili jakoukoli pozornost například kolemjdoucích.
Kolemjdoucí totiž většinou vůbec nenapadne, že lidé, kteří zrovna dřevo odváží, nemají na pozemcích co dělat. Přitom na rychlé reakci svědků jsou policisté mnohdy závislí. Vypátrat zloděje není totiž vůbec jednoduché. Podle policistů jsou zloději dobře organizovaní. Často pracují ve skupinách a vybírají si takové dřevo, které není označené. Tím pádem se dá pak velmi složitě najít. Nejlepší obranou pro majitele je vytěžené dřevo co nejrychleji odvézt, anebo používat takzvané fotopasti, které zloděje natočí přímo při činu.
„Já jsem teda přesvědčený o tom, že fotopasti mají na některých pozemcích určitě svůj význam. Když je tam jedna příjezdová cesta, tak stačí fotopas namířit na cestu. Jinudy se přijet nedá a majitel dřeva tak má velkou šanci, že zloděje policisté dopadnou,“ uzavřel okradený majitel dřeva pan Bureš.